| Allymalik15 a întrebat:

Am un ciobanesc caucazian, are 4 luni. Si mai am si un amstaff care are 10 luni,si mereu se cearta. Ii tin pe amandoi in casa, stau la bloc.Caucazianul este foarte,foarte gelos,nici un caine nu poate sa se apropie de mine, ca imediat sare el. Si mici pe iubitul meu nu il mai lasa sa puna mana pe mine. Imi puteti spune de ce face asa? Si cum pot sa-l opresc sa nu o mai faca? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Allymalik15 explică:

Nu este bine ce faci. Nu conteaza ca cel gelos este cel pe care il mangai cel mai mult, atunci cand este o diferenta considerabila in felul cum te comporti cu ei, poate aparea comportament negativ si de la cel favorizat si de la cel nefavorizat - asemanator situatiei cand aduci un animal nou intr-o casa care are deja caine sau pisica de cativa ani. Primele luni animalul mai batran va simti nevoie sa-si apere teritoriul si il va marai pe cel nou. Caucazianul tau, daca este obisnuit sa fie el mereu in centrul atentiei, il va vedea pe amstaff ca pe un intrus. Sfatul meu este sa il ceri cand il vezi ca il maraie pe celalalt - fara sa-l lovesti! - doar ii vorbesti pe un ton neplacut si ii separi daca vrea sa sara la celalt. Si din nou, le dai de mancat impreuna, ii mangai impreuna, te joci cu ei impreuna. De iubit nu stiu ce sa-ti zic, ar putea fi vorba de gelozie daca ignori cainele atunci cand esti cu iubitul, ar putea fi vorba de dusmanie daca i-a facut ceva iubitul tau (lovit, calcat, etc), sau pur si simplu ar putea sa nu-i placa de el.

4 răspunsuri:
| RoxB a răspuns:

Ciudat, de regula cel care e mai batran e mai gelos, dar din cate am inteles, caucazianul este cel nou. Incearca sa le acorzi ambilor caini atentie si afectiuni in egala masura, si sa fie unul langa altul cand faci asta, sa vada ca amandoi sunt importanti pentru tine.

| Allymalik15 explică (pentru RoxB):

Din contra, caucazianul este cel mai iubit si rasfatat.Nu pot sa pun mana pe alt caine ca vine el si marie. Cu cainele am cam inteles ca este gelos, dar pe iubitul meu de ce ar fi?

| Allymalik15 explică (pentru Allymalik15):

Multumesc,o sa incerc sa-i tratez pe amandoi la fel. Dar imi este prea mila sa-l cert, el fin bonlav, dar o sa incerc. Crezi ca prin dresaj as putea elimina comportamentul sau agresiv?

| RoxB a răspuns (pentru Allymalik15):

Nu stiu. Incearca sa cauti pe Google dresor sau scoala de dresaj pentru caini si da-le un telefon sau email. Eu am cautat un veterinar zilele astea, legat de alta problema, si mi-a raspuns la intrebarea pe care o aveam.

| Allymalik15 explică (pentru Allymalik15):

Nu este bine ce faci. Nu conteaza ca cel gelos este cel pe care il mangai cel mai mult, atunci cand este o diferenta considerabila in felul cum te comporti cu ei, poate aparea comportament negativ si de la cel favorizat si de la cel nefavorizat - asemanator situatiei cand aduci un animal nou intr-o casa care are deja caine sau pisica de cativa ani. Primele luni animalul mai batran va simti nevoie sa-si apere teritoriul si il va marai pe cel nou. Caucazianul tau, daca este obisnuit sa fie el mereu in centrul atentiei, il va vedea pe amstaff ca pe un intrus. Sfatul meu este sa il ceri cand il vezi ca il maraie pe celalalt - fara sa-l lovesti! - doar ii vorbesti pe un ton neplacut si ii separi daca vrea sa sara la celalt. Si din nou, le dai de mancat impreuna, ii mangai impreuna, te joci cu ei impreuna. De iubit nu stiu ce sa-ti zic, ar putea fi vorba de gelozie daca ignori cainele atunci cand esti cu iubitul, ar putea fi vorba de dusmanie daca i-a facut ceva iubitul tau (lovit, calcat, etc), sau pur si simplu ar putea sa nu-i placa de el.