| IloveUfrv a întrebat:

Am un doberman de un an, iar la un an și 7 luni- 2 ani as vrea sa-l dau la monta pentru ca nu vreau sa-l castrez. Eu nu am actele de pedigree la el pentru ca l-am primit de ziua mea de la părinți și nu ne-am mai complicat sa-l scoatem. El este rasa pura. Întrebarea mea este dacă as putea sa gasesc o femela care sa accepte așa sau dacă as putea sa-l împerechez cu o femela de alta rasa, astfel încât sa fie o combinație de doberman cu altceva.

2 răspunsuri:
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Vorbesti de monta de parca ai vorbi de pusul instalatiilor pe brad, dobermanii au multe probleme.La monta sunt multe probleme, iar lui daca nu ii faci teste si imediat ti le enumar puii vor avea probleme de sanatate si nu vor apuca varsta de 1 an
In primul rand ai nevoie de teste, care costa multi bani, trebuie sa+i faci urmatoarele teste;
-Test pentru displazie de sold.
-Test cardio.
Pentru a-ti imperechea minunatul doberman trebuie sa obtii un drept monta.Cateaua mea, kira urmeaza sa intre in calduri, cei de la AChR mi-au zis ca am nevoie drept de monta, momentan nu am voie s-o imperechez, are de abia 1 an si 6 luni mai am de asteptat. Dreptul de monta ti se elibereaza pe loc,trebuie sa ai calificativele cele mai bune ca sa il poti da la monta, altfel esti nevoit sa-l castrezi. Daca nu te superi, imi spui te rog si ce fel de pedigree are, daca este A, ai nevoie doar de testele pe care ti le-am spus, iar stapanul catelei trebuie sa declare cuibul la AChR.
O zi faina.

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Citeste si asta;
http://ach.ro/2016/circulare/c37/anexa4.pdf
Sunt multe chestii care va trebui sa ti le asumi, ori un caine de concurs presupune multa bataie de cap.