| Ari2407 a întrebat:

Am un hamster pitic, care are 1 an jumate si e pe cale sa moara, pentru ca a orbit si nu mai poate manca. Sunt putin trista, dar intrebarea e aceasta: Vreau o noua rozatoare care sa fie pentru cei care au mai experimentat. Nu stiu ce sa imi iau, m-am gandit la un porcusor de guineea sau iepure pitic, dar nu stiuuuu.

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Sincer nu recomand iepure. In primul rand in general iepurii trebuie sa fie in perechi sau grupuri fiindca sunt animale sociale. Nu poti sa ii tii in cusca tot timpul, au nevoie de timp in care sa topaie macar cateva ore in fiecare zi. Eu am 2 si nu stau in cusca niciodata, sunt liberi in bucatarie si sufragerie dupa ce am ascuns toate cablurile si le sterg cu otet o data pe saptamana. E destul de greu sa ii inveti sa faca nevoie la ladita dar nu imposibil. Trebuie sa fii foarte atenta la dieta si cu toate astea ai mei au avut amandoi staza gastrica si din fericire amobervat repede si veterinarul a reusit sa ii faca bine. Sunt animale foarte delicate si nu le Place sa fie tinuti on brate dar daca si rabdare se imprietenesc cu tine.

| IoanWild a răspuns:

Cea mai buna alegere ar fi un iepure. Va fi mult mai placut si mult mai distrativ. Bafta.

| Mary1398 a răspuns:

Poti sa iti iei un iepure pitic, insa trebuie sa stii ca nu trebuie stresati pentru ca le poate exploda inima... Destul de ciudat, nu?
De asemenea poti sa iti iei si un porcusor de guineea, dar trebuie sa ai mare grija de nevoile lui, mai ales la ingrijirea blanitei, deoarece sunt forte predispusi la boli de piele...
Sau o chin-chila...sunt ff dragute, prietenoase si jucause...
Sau un alt hamster pitic...
PS: imi pare ff rau pentru hamsterul taucrying(
Ramane la alegerea ta laughing

| AdrianaElena2007 a răspuns:

Eu am avut un porcusor de guineea... Daca iti ei un iepure s-ar putea sa lase prea multa blana si sa miroase cam urat cand isi face nevoile...Eu una iti recomand un porcusor de guineea. Sper ca te-am ajutat!