| Marya6329 a întrebat:

Am un iepuras in varsta de doi ani, care e libera in toata casa. Si acum as vrea sa-mi iau o pisica. Si ma cam streseaza gandul ca poate n-o sa se inteleaga. Voiam sa stiu daca ati avut combinatia asta de animale, care este experienta voastra. Multumesc frumos!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa fi sigură ca nu se vor intelege, in primul rind sunt doua animale diferite, nu sunt doua pisici, nici doua pisici in aceeasi casa nu se inteleg una cu cealalta, se bat, dar cum crezi tu ca se va intelege o pisică cu un iepure, pisica are instinct de a vîna, ea prinde șoricei, daca iepurasul este mai mic decat pisica, ea il va ataca. Pisicile in primul rînd i si apără teritoriul, si ele vor sa fie stapîne absolute, nu sunt dispuse sa cedeze locul altui animal.

Răspuns utilizator avertizat
| Marya6329 explică (pentru XKronstadt):

E un iepuras. E cap de leu, rasa pentru iepurii de companie. Cauta si-ai sa vezi. Stiu cum reactioneaza un iepure, nu din povesti ci din experienta. Cand pisca va creste, cu siguranta va fi mai mare ca iepurasul.
Multumesc pentru raspun oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| Marya6329 explică (pentru XKronstadt):

Stiu, si iepurita mea este mai agresiva uneori. Insa pe ea am vazut-o cu alte animale, e curioasa de ele la inceput si dupa se plictiseste repede. Am stat in casa unde era si un catel, si ea era foarte curioasa. Eu imi fac griji, pentru ca stiu pisici foarte agresive cu celelalte animale. Eu o sa iau puiut, si o sa fiu cat pot in prezenta lor cat interactioneaza. Dar n as vrea sa fiu pusa in situatia in care sa-i izolez unul de altul. Legata de iepuras sunt mai linistita fiindca o cunosc de doi ani, cam stiu la ce sa mai astept. Pisici n-am mai avut pana acum. Multumesc mult de raspuns!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca se vor intelege. Pisica va creste cu el și se ca obișnui. Era complicat dacă aduceai acasă o pisica matura.

Răspuns utilizator avertizat
| Pati2500c a răspuns:

Am un ditamai iepurele, iubeste cainii si pisicile. Al meu e liber prin curte. Cand i-am dat prima data drumul mi-a fost frica de intalnirea dintre ei. Spre surprinderea mea cainele de abia asteapta acum sa ii dau drumul iepurelui sa se joace, iar pisicile la fel. Dar pe caldura asta doarme mai mereu la umbra iepurele si distractia incepe pe seara happy. Nu ti face griji, se vor intelege de minune, o sa vezi. ( ai mei dintotdeauna au crescut iepuri deci stiu cum sunt )

| Marya6329 explică (pentru Pati2500c):

Multumesc pentru raspuns? Mi-am luat pisicul. Momentan se sperie unul de altul. Ii las sa se cunoasca treptat.

| Pati2500c a răspuns (pentru Marya6329):

Da, e normal sa fie speriati la inceput happy