| anonim_4396 a întrebat:

Am un labrador, este fetita, in varsta de 1 an si 4 luni. Stau la curte,mai am un caine de talie mica si o pisica. Labradorul pana acum nu a avut nicio problema cu pisica,deoarece ea stie sa pastreze distanta,daca se apropie prea mult de ea maraie,dar cateodata o lasa sa se apropie. Aseara in fata portii am gasit un pisoias abandonat,l-am luat dar cel mai mult imi este frica de catelusa,sa nu ii faca ceva. Cand o plimb si vede pisici incearca sa le alerge,odata era un motan in curte si l-a alergat rau,bine ca sarise gardul,si astazi cand i-am aratat pisoiul,sarea in doua labe la el, are o altfel de privire si imi este frica sa nu il muste sau sa ii faca rau. Ea este o catelusa cuminte, dar foarte jucausa. Ce ar trebui sa fac sa o apropii de pisoias in asa fel sa nu il raneasca?

Răspuns Câştigător
| ioanacristina666 a răspuns:

Pentru inceput incearca catva timp sa nu ii lasi singuri impreuna.Si zilnic (cat mai des),incearca sa ii arati pisicuta, sa il lassi sa o miroasa, sa ii mangai pe amandoi, sa vorbesti, sa vada ca iubesti pisica si ca e de-a casei.Fa asta cat mai des. Dupa incearca sa o lasi pe jos langa el si sa o impingi mai la distanta pe catelusa si daca incearca ceva sa o certi. Poti pune 2 vase cu mancare si sa le dai la amandoi deodata cand esti de fata etc.Si o sa se acomodeze.Dar pentru inceput nu ii lasa singuri pe amandoi.Stai si tu si apropie-i