| Lidya1234 a întrebat:

Am un motan de aproape 2 ani, castrat care cateodată (perioada este aleatorie) lasă un miros foarte urât oriunde se așează(cearceaf,masă,haine,perne,chiar si pe mine). Presupun că este o substantă (invizibila,incolora) care provine de undeva din zona posterioară pentru că el nu miroase urât, doar zona posterioară miroase asa.
Aveti idee de ce se intampla asta, ce este substanta si cum pot impiedica acest lucru sa se mai intample?

2 răspunsuri:
| Lizuca1234 a răspuns:

Nu stiu daca la pisici exista problema cu glandele anale care trebuiesc vidate dar te sfatuiesc sa intrebi un veterinar. Sau, e posibil sa aiba vreo infectie. Sau e posibil sa nu fi fost facuta castrarea bine si din cauza asta motanul inca isi mai marcheaza teritoriul. Oricum ar fi, tot veterinarul te lamureste.

| Adina2275 a răspuns:

Si eu am motan. Cateodata si el face asa. Isi videaza glandele perianale.