| Aizenwe a întrebat:

Buna! Am un motanel in varsta de 5 luni si de aproximativ o saptamana face aproape mereu diaree. Ii dau sa manance plicuri si bobite de la whiskas si din cand in cand cate-o gustarica intre mese, tin sa mentionez ca este si deparazitat. Este din cauza tipului de mancare sau a cantitatii mai mari de mancare?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vaccinat e? Sper că nu e parvo.
Ar trebui să mergi la un cabinet cu program de urgente veterinare, poate ca are si febră. Nu trebuia sa astepti sa treaca de la sine.
Dă-i orez fiert cu putin morcov, și cu un pic-pic de sare. Inceteaza cu hrana umeda si bobitele.
Si poti să-i dai Smecta pentru copii, dizolvat in ceai de mentă neindulcit. Dacă refuză, ii dai pe gat cu o seringă (fără ac), incet, cu răbdare si DOAR la coltul gurii (botului).

| Aizenwe explică (pentru floresdemayo):

Este vaccinat, are totul la zi. Am asteptat sa observ de la ce face, totul m-a dus cu gandul la mancare, avand in vedere ca la veterinar a mers cu cateva zile inainte de a incepe sa faca diaree. I-am schimbat mancarea si astept cateva zile sa vad daca se schimba. daca o va tine tot asa, cu siguranta vom merge la medic.

| floresdemayo a răspuns (pentru Aizenwe):

Oh, atunci e bine! Ti-am zis, dă-i Smecta de la farmacia umană. Sunt pliculete cu praf, pe care le dizolvi in apă. Cred că un plic pe zi e suficient, fiind puisor.
Si tine-o doar cu orez fiert și ceai de mentă, in loc de apă (până isi revine). Nimic altceva.
Mancarea nu e gustoasă, dar e pentru binele ei. happy

Și vezi pana maine, dacă se va întări la burtică...

| alina2k18 a răspuns:

Whiskas nu e o hrana de calitate.
Stiu ca majoritatea pisicilor nu o refuza...
Incearca mancare gastrointestinal de la Royal sau Hills, sunt pliculete.
Opresc direea cronica sau acuta in caz ca nu este provocata de vreun virus sau bacterie care ataca sistemul digestiv al pisicilor.
In rest sper ca nu are giardioza pisicul.

Răspuns utilizator avertizat
| ana7772001x a răspuns:

Buna! La fel ca si oamenii, pisicile pot suferi ocazional de diaree. Pisicile de apartament mai ales sunt cele mai sensibile. Alimentatia necorespunzatoare este cea mai frecventa cauza a diareei simple. Hranirea pisicii cu alimente grase, condimentate, lapte in exces sau smantana duce aproape inevitabil la probleme digestive.
Daca pisica dumneavoastra sufera de diaree nu-i mai lasati mancarea la dispozitie, insa aveti grija sa-i asigurati accesul permanent la apa. Aportul insuficient de apa asociat cu diareea poate cauza deshidratarea. Puteti sa-i dati cate o lingurita de Smecta o data la 3 ore. Daca acest lucru nu opreste diareea in 12 ore sau daca pisica are febra, o stare de apatie sau agitatie sau daca este vorba despre un pui de pisica, sunati-va de urgenta veterinarul. Diareea poate fi un simptom al multor boli, unele dintre ele foarte grave. Peritonita infectioasa felina si infestatiile parazitare severe, de exemplu, sunt adesea acompaniate de diaree.