| Adriana6364 a întrebat:

Am un papagal din 20 iulie 2019. Când am luat-o (este femela) avea 2 ani din câte a spus vechiul stapan (nu stia sigur). Rasa este Micul Alexandru și efectiv nu stiu ce sa fac ca să pot sa o îmblânzesc. Nu sta la nimeni din casa (noi fiind 4), ii dam drumul des din colivie prin bucătărie (acolo este colivia ei, de asemenea foarte incapatoare). Când iese face prostii si ii mai atragem atenția. Ei bine aceasta pot zice ca s-a obișnuit cu noi insa nu ne lasa sa punem mana pe ea sau când ne apropiem de colivia ei incepe sa zboare haotic prin ea... nu ne lasa sa-i dam nimic din mana, se duce abia după ce lasam acel lucru în colivie. Uneori ii este rușine sa mănânce dacă ne uitam la ea, sau sa bea, sau sa-si facă baie. Aceasta canta foarte des. Primul stăpân a spus ca vrea sa o dea deoarece soția lui nu o dorește. Din asta am tras concluzia ca vechea familie sau chiar prima au traumatizat-o si de aceea nu vrea sa se apropie de noi. Întrebarea mea este: ce as putea sa fac ca să reușim sa ii eliminam frica și sa putem sa punem mana pe ea? Menționez ca are aproximativ 3 ani. Anul asta va face 4.

3 răspunsuri:
| IonutSiAtat92 a răspuns:

Patrunjel,usturoi,cartofi,sosuri la alegere, pita, ulei de masline si pofta buna.Asa rezolvi problema cu papagalul.

| Adriana6364 explică (pentru IonutSiAtat92):

? voi tine cont de răspunsul tău dacă nu se va schimba nimic?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Adriana6364):

Nu are rost sa-ti explic.Nu cred ca ai inteles ce-am vrut sa spun laughing