| BeLyNdA a întrebat:

Am un perus(mascul) si vreau sa stiu daca imi iau si o femela cum poate face pui. Fundiza!

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ăștia nu se pricep și au răspuns în glumă, nici eu nu mă pricep la peruși, tata avea canari, privighetoare, graur, scatii și sticleți când eram eu mic, dar el a citit din cărți despre acele păsări, după asta a început să urle mama că păsările fac mizerie și a renunțat.
Până găsești o carte unde să scrie despre peruși caută pe net, nu știu dacă ei își fac cuibul sau dacă tu trebuie să le faci cuibul și mai este o problemă poate că femela trebuie să fie din aceiași rasă de peruși din care este masculul, dar nu sunt sigur de asta. Citește tu despre aceste păsări oricum.

| PetreConstanta a răspuns:

Nu ai vrea sa -ti spun cum sigur nu ai vrea

| CautNume a răspuns:

Cica, deschizi usa de la clovie si acolo pui o cutie din carton, lemn ce ai se ceva de genu`...acum nu stiu daca era pusa la misto sau e pe bune am citi undeva mai demult. sper ca merge

| Madalovenar a răspuns:

Iti spun tot ce trebuie pentru ca si eu am o pereche.Inainte de toate, ai grija ca ambii perusi sa aiba peste 2 ani(asta este cea mai buna petioada pentru imperechere), dupa care trebuie sa-i lasi cateva zile sa impreuna in colivie, dupa care ii muti fiecare in colivii separate timp de maxim o saptamana cel putin 4 zile.Dar trebuie sa ai mare grija daca vezi ca femele da semne ca are pui.Perioada de gestatie ar fi de 14 zile daca nu ma insel dar poate dura si mai mult max 19 zile,dar desigur, pot exista si riscuri, precum oul sa fie prea mare si femela sa nu-l poata elimina.Si desigur, nu uita de cos dar daca tot nu te-ai lamurit, poti intreba desigur la farmacia veterinara sau cautata pur si simplu pe net.

| elena999 a răspuns:

Pai pentru a face pui trebuie ca cusca sa fie mare si spatioasa. Femela sa fie de aceeasi varsta cu masculul si sa se inteleaga.Din cate am auzit trebuie sa le construiesti si o colivie. Sper ca te-am ajutat.

| HasisS a răspuns:

Daca el nu e castrat, are varsta potrivita (sa nu fie pui) totu' vine de la sine!

| monicutza_5552 a răspuns:

Buna. daca iei o femela trebuie sa le iei si un cuib, dar mai intai de toate documenteaza-te dupa internet cand este perioada lor cand pot face pui. :*

| Umbra3 a răspuns:

Asta depinde de barbat ca asa tu poti sati cumperi femela dar majoritatea nu se iubesc.Incearca sa iei o vrabie de pe gard sau o porumbita, si o cioara merge i-a vezi face pui?:laughinglaughing

| miron_3397 a răspuns:

Chiar o sa faca

| miron_3397 a răspuns:

Chiar o sa faca daca se inteleg si trebuie sa fie femela neaparat