| MihaiCorduneanu111 a întrebat:

Buna.
Am un perus iar mama i-a taiat aripile...La aripa dreapta sa zicem ca au crescut 2 pene iar la aripa dreapta deloc. Ce ar trebui sa fac sa-i creasca? Sa i le dau jos pe alea rupte se tot? Va rog ajutati-ma. El este vesel, da din aripi, nu le are "tepene"

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Taiatul aripilor se face pentru o imblanzire mai usoara. Perusul este mult mai putin mobil si va deveni mai "fidel" stapanului. Nu este o taiere propriu-zisa a aripilor ci o indepartare a penelor lungi de pe aripi. Perusul nu va mai putea zbura, va avea unele probleme in echilibrare si ii creaza o stare profunda de disconfort psihic.

Este doar o modalitate de a chinui perusul, deci nu sunt deloc de acord cu aceasta practica.

| MihaiCorduneanu111 explică (pentru dullcat):

Si mai pot face ceva pentru a le face sa creasca la loc? In echilibru vad ca se tine bine, nu are probleme, dar cred ca il enerveaza faptul ca nu poate zbura...

| dullcat a răspuns (pentru MihaiCorduneanu111):

Poti doar astepta pana cresc la loc.Iar daca va cauzeaza probleme, cel mai intelept e sa-l dai altcuiva care nu il va chinui inutil. Plus, izolatia respectiva se afla pe interiorul peretelui, in casa? Sau il lasi afara in curte?

| MihaiCorduneanu111 explică (pentru dullcat):

Izolatia termica fin casa. Il las liber in casa, nu il tin in cusca. Si izolatia nu se duce pana sus in in tavan. Asa ca are un spatiu unde poate sa se duca. Si mama mereu facea curat dupa el si asa ca i-a taiat penele sa nu mai se urce acolo...au trecut deja 7 luni si i-a crescut un pic pe aripa dreapta o pana complet si f putin celelalte. Dar pe aripa stanga deloc

| dullcat a răspuns (pentru MihaiCorduneanu111):

Am inteles.Totusi, o alta solutie ar fi sa mascati acea zona cu un profil tip cornisa.Nici nu este normal sa existe acel spatiu, dar ma opresc cu observatiile, nu vreau sa fiu persoana aia din online care intreaba,, Da' cine v-a lucrat aicea?'' laughing

| rxbiesx a răspuns:

De ce ar face asta? ca sa nu mai zboare? in unele tari e ilegal sa faci asa ceva si e considerat abuz de animale, e crud si nu exista motiv sa faci asa ceva.

| MihaiCorduneanu111 explică (pentru rxbiesx):

Mama a facut asta...a vrut sa nu mai zboare, deoarece se urca pe pereti si manca din izolatie...deci pot face ceva in privinta aripilor?