| stefanhau22 a întrebat:

Am un porcusor de Guineea care aproape in fiecare seara isi rastoarna bolul cu mancare speciala. La inceput, am crezut ca e din cauza ca nu ii place, asa ca i-am schimbat semintele. O perioada a mancat si apoi iar a inceput sa isi rastoarne castronul. Ciudat este ca dupa 5 minute dupa ce il rastoarna, cauta printre peleti cu boticul seminte si le manaca. In rest, manaca foarte bine legume. Ce ar trebui sa ii fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fixeaza bolul de cusca, sa nu-l poata rasturna.
Daca folosesti o cutie de conserve, atunci se poate gauri cu un cui si se poate lega cu sarma sa nu se rastoarna.
E nevoie doar de putina indemanare si inventivitate. happy

| Atim a răspuns:

Nu e vorba că nu îi place mâncarea, e ceva instinctiv. Pune un vas ceramic mai greu și nu va mai putea să îl răstoarne.

| AdeA1991 a răspuns:

Este in instinctul lui sa caute in rumegus. Poti sa ii fixezi mancarea de cusca, dar daca faci asta arunca-i cateva boabe si pe jos. Stiu ca nu trebuie sa faca risipa, dar nu ii strica distractia.