| Jjj840 a întrebat:

Am un porcusor de guineea. Mi l-a cumparat mama mea de Craciun de la un petshop acum un an si cateva luni. A fost intotdeauna ingrijit corespunzator, spalat si pieptanat, a avut parte de atentie, mancare, curatenie, conditii, l-am dus la veterinar de cate ori a fost nevoie. A fost scos si pe afara. O data a facut baie impreuna cu un alt porcusor, cu un sampon pentru porcusori, atunci ambii porcusori erau complet sanatosi. Cam de un an, porcusorului meu i-au aparut rani pe corp provocate chiar de el, scarpinandu-se, bubite, iritatii foarte urate, piele extrem de uscata, rosie, ii cade parul. Nu mai e deloc ca inainte. Nu mai e niciodata vesel, plange toata ziua. Nu mai sta sa il ating. Nu se mai misca, nu se mai joaca. I-am luat toate tratamentele posibile. Rivanol, betadina, apa oxigenata, crema de galbenele, inca o solutie preparata la petshop pentru bolile de piele la porcusori, imaverol de la veterinar care e un medicament foarte scump si care nu a dat rezultate... nu stiu cat mai are de trait. E din ce in ce mai rau. Chiar nu mai stiu ce sa ii fac! De fiecare daca cand mergem la veterinar ne spune sa continuam cu imaverol. Piggy e tot mai bolnav. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| IoanWild a răspuns:

Pune-i bandaj ceva ca sa nu isi mai provoace ranile. Boala i se trage cred ca de la obezitate sau ca este singur fara pereche. S-ar putea sa si dea coltu din cauza asta. Ramane la latitudinea ta daca dispui financiar ca sa mai continui tratamentul. Bafta!

| Mary1398 a răspuns:

DU-L LA ALT VETERINAR! NU TREBUIE SA STAI ASA.
Daca esti din Bucuresti, iti Recomand NOBIL VET, Adresa: Strada Carpenului 35, București 014601
De asemenea ii poti suna la nr de telefon: 021 221 3008, iti vor raspunde si poate te vor putea indruma si prin telefon. Sunt niste medici ff buni. Recomand, deoarece eu am un Golden Retriever, cu care merg la ei, si am avut de asemenea uj caz in familie, cu un porcusor de guineea pe care l-au scapat de un virus ff agresiv... Asa ca nu mai astepta... macar suna-i si vezi ce iti vor zice.