| coccy1 a întrebat:

Buna, as avea si eu 2 intrebari.

1. Daca mi-as cumpara un iepure pentru casa atunci ar trebui automat sa aiba si ceva cusca? Sau i-as putea pune pur si simplu intr-un loc apa, mancare si ceva pe care sa doarma sau sa se joace? Adica pe scurt ar putea fi tinut un iepure in casa ca o pisica sau ca un caine? Sau ii trebuie neaparat cusca ca la papagali, hamsteri sau porcusori de guineea?

2. Credeti ca un iepure poate fi invatat sa faca pe covorasul ala absorbant sau la litiera? Exista recompense speciale pentru iepuri ca acele de caini sau de pisici?

Răspuns Câştigător
| nedeea86 a răspuns:

Ti-as recomanda sa ii tii la curte, nu in apartament. Carui animal ii place sa stea inchis intre 4 pereti sau in cusca?
Tine cont si de timpul pe care il ai la dispozitie pentru el. Un animal nu este un obiect, caruia ii dai apa, mancare, jucarii si atat.
Inainte de a lua un iepure, documenteaza-te. Du-te la un veterinar, vorbeste cu cineva care are experienta cu iepurii, etc. Vezi daca este animalul potrivit pentru tine. In niciun caz nu iti recomand sa il tii in apartament.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Iepurele de casa se tine in cusca, altfel rade tot mobilierul de lemn si nu numai.
Iepurelui NU SE DA APA! Isi ia apa doar din verdeturile ce le mananca.

2. Iepurii nu se poate invata sa-si faca treburile doar intr-un loc anume, doar daca sunt ingraditi.

| RAY a răspuns:

Isi dai seama ca orice fiinta vrea sa fie libera nu sa stea intr o cusca, deci categoric ar prefera in casa, faza cu invatarea sa se urineze unde vrei tu nu stiu, se poate ca sa fie invatat unde sa urineze sa isi faca nevoile

| Raducons a răspuns:

Trebuie cusca neaparat, iepurii nu pot fi invatati sa faca intr-un loc amenajat.Iti recomand sa nu iti iei iepuri in casa, la curte merita.In casa mirease urat si tu poate nu vei simti dar cine vine la tine miroase.