| diwa a întrebat:

As dori niste raspunsuri serioase, dar numai daca stiti concret, nu sa va dati cu parerea, pentru ca si eu mi-am dat cu parerea si acum nu stiu ce sa mai fac. Am un caine de 8 ani si o pisica de 1 luna. Problema e ca (,) cainele imi alearga pisica mai mereu iar mai devreme a cam muscat-o (nu a ranit-o) si l-am batut rau si i-am pus botnita. Cand ne-am cumparat cainele, aveam deja o pisica de 4 ani, dar pe aceea n-o alerga, mai incerca, dar aceea o zgaria pe nas si renunta. Asta mica de acum n-o zgarie, nu riposteaza in nici un fel, doar fuge. Daca stiti eventual cum as putea sa dresez cainele sa-mi lase pisica in pace sau nu stiu, o metoda, ceva, orice. Cainele este canis de talie medie. Va rog!

4 răspunsuri:
| bianca12maria a răspuns:

Ai putea sa dai bani pentru niste cursuri speciale de dresaj.Dar daca nu vrei iti spun alata solutie.
Cum are botnita lasa-l sa o alerge si de fiecare daca cand o aleargabatel.Asa isi va da singur seama.Si nu uita joacate cat mai mult cu pisica pentru a invata sa zgarir. Daca invata sa zarghie cainele nu o va mai alerga.

| raluu12 a răspuns:

Nu trebuie sa bati cainele pentru am si eu o pisica mica si un caine mare si pisica fugea de caine dar cand a prins-o se jucau asa frumos daca o raneste nu trebuie sa il bati striga si spune-i:caine rau!

| AnaMaria101 a răspuns:

E normal sa reactioneze asa, deoarece cu cealalta pisica e obisnuit, a crescut cu ea. Cainele meu la fel: pisicile mele nu le alearga doar se joaca, dar cand vede pisici straine...vai de coada lor Si bineinteles ca pisica now venita e prea micuta si nu se poate apara...Incearca sa ii separi, sa inchizi cainele intr-un tarc spatios, IN NICI UN CAZ SA IL BATI! Bataia va afecta dresajul in viitor

| haos1234 a răspuns:

Pai asa face la inceput! Fii linistita, se va obisnuii...winking Funda? happy