| anonim_4396 a întrebat:

Bună, aș dori niște sfaturi în legătură cu porumbeii!
Am găsit unul albastru/gri/verzui în fața unei banci care statea pur și simplu și nu zbura, i-am adus niște semințe dar nici nu le baga în seama.
M-am hotărât într-un final sa-l iau acasă la bloc, deoarece îmi era frică să nu îl mănânce pisicile.
I-am dat sa bea dar nu arata că ar vrea.
M-am dus cu el la veterinar să văd dacă n-are ceva rupt și nu are.
I-a făcut o injecție și a zis că e posibil să fie din cauza frigului, mi-a dat și o siringa cu vitamine fără ac.
I-am dat forțat, nu voia sa bea, numai că acum parcă sughita și îs un pic îngrijorat să nu moară!
Am uitat sa menționez că are tentative de a încerca să zboare, dacă îi dai drumul dar nu vrea.
Ca i-am dat drumul din mâini nu foarte de sus, cam cu o diferență de o treaptă de scări și nimic, dar da din aripi!
Ce sa de fac?

3 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Pastreaza-l la baie la geam, in cosul de gunoi (spalat bine) la aer, (cu un ciorap/punga sa nu cada/iasa din cos dupa care timp il bagi inapoi in baie...) dar tine-l pe o policioara/etajera in baie liber, pana se face bine de zbor;.
p.s. indoapa-l si putin fortat, se baga in gura cascata boabe de grau/ arpacas, porumb, paine-bobite, si tine-i ciocul inchis si va inghiti obligat.
sa-ti ajute domnul sa se faca sanatos.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te si cumpără de la farmacia umană 10 tablete de Metronidazol. Și niște calciu lactic (10-20 tablete).
Si se va trăi, dacă are zile.
Când ajungi acasă, deschizi ciocul porumbelului si îi introduci adânc în gât, un sfert de pastilută (1/4) Metronidazol si te asiguri că a înghitit-o.
Îi vei da zilnic 1/4 dimineata și seara inca 1/4.
Si câte o pastila de calciu lactic pe zi (o poti împarti cu un cutit in 6-8 bucatele si i le introduci pe cioc, cu răbdare)
Ii poți da apă cu o seringa fără ac. De fapt, zici că ti-a dat veterinarul vitamine buavile (solutie) pe care sa i le pui im apă.
Daca poti face rost de la farmacia umana si de Levofloxacina (1 tableta) si Clandymicina (1 tableta) ar fi f bine pentru puiul de porumbel (sunt antibiotice, dar dacă ii spui farmacistei ca îti trebuie pentru un porumbel foarte bolnav, poate iti vor da).
Daca poți face rost de ele, iti voi spune si cum trebuie să faci niste suspensii.
Daca rezista pana luni, poti cumpara de la farmacia veterinara niste Enteroguard si Avianprotect.

| siriusblack98 a răspuns:

Pune o poza cu el sa vedem cum arata porumbelul asta al tau. Dupa culoare 99% e gutan. Poate sa fie ori pui, ori crescut de cineva de pui si s-a ratacit sau a fost eliberat.Mai repede a doua varianta.