| vanessavane a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un yorkshire terrier! Ce ziceti? Mai ales cei care au o sa il i-au de mic, pui se obisnuieste repede sa nu faca in casa? Vreau si eu mai multe calitati/defecte despre acest catelus... As vrea sa aflu parerea celor care au nu cei care imi trimit link'uri de pe un search pe Googlehappy Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Atunci e bine sa inveti si de la stapan cate ceva, ca daca ii are trebuie sa stie despre ei. Nu au voie paine, desi medicul veterinar iti poate prescrie prajita sau mai stiu eu cum, mai bine eviti, pentru ca asta ii umfla. Nu au voie alune - poate manaca din greseala de pe jos-, si poate paraliza. In nici un caz nici o rasa de caini nu are voie la dulciuri, e bine sa te limitezi la mancarea specifica. Cand o sa il iei o sa ii dai orez fiert cu carnita de pui si legume. Orezul strange la burtica, dar de multe ori poate avea si diaree. Daca problema tine pana la trei zile trebuie dus la medic. Pe urma treci treptat la mancarea uscata cand mai creste. Pentru orice problema contacteaza neaparat medicul veterinar, fara rusine sau altceva. Nu te lua dupa prea multe sfaturi de pe net. Pastila de deparazitare NU se da niciodata impreuna cu vaccinul, ci cu 2-3 zile inainte de acesta. Deci daca vezi medicul facand asta atrage-i atentia. Mie un medic mi-a omorat cainele facand asta. Nu ii face baie de mic, chiar daca tu consideri ca e destul de cald in casa, racesc foarte repede. Astea sunt unele din problemele de care trebuie sa tii cont, dar citeste despre ei pentru ca mai sunt si altele. apoi la partea cu dresajul e nevoie de rabdare.

10 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu prea e indicat sa ii iei iarna pentru ca sunt foarte sensibili la frig. Inainte sa iti iei rasa asta care e foarte pretentioasa mai bine citeste despre ei si vezi daca ii poti intretine. E o responsabilitate mare o rasa sensibila si sunt bolnaviciosi mai ales cand sunt micuti. Nu cred ca asta ar fi problema cea mai mare cu facutul in casa, cat grija pentru el sa nu se imbolnaveasca. Sunt multe de spus despre aceasta rasa, de asta iti spun sa cauti pe net sa te documentezi inainte sa iti iei.

| vanessavane explică (pentru IsabelaIssa):

Si ce as putea face sa ii protejez? Oricum o sa imi cumpar de la cineva cand va fata cateaua... Acum depinde candlaughing

| vanessavane explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc mult! Poti sa imi dai un link uunde gasesc toate informatiile de care am nevoie? Multumesc inca odatahappy!

| IsabelaIssa a răspuns (pentru vanessavane):

Http://www.desprecaini.com/yorkshire-terrier-probleme-de-sanatate-boli/ aici gasesti cateva informatii, si poti cauta si tu pe google. Toata lumea o sa te indrume sa ii cumperi mancare Royal, care e destul de scumpa 25lei/kg, dar il poti trece foarte usor pe granule tot micute de 7lei/kg. Nu are nici o problema cu ele. Are un singur strat de par spre deosebire de alte rase de caini si de asta daca e scos afara pe frig trebuie neaparat imbracat. Dar e bine sa eviti pe cat posibil sa il scoti pana creste.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru vanessavane):

Atunci e bine sa inveti si de la stapan cate ceva, ca daca ii are trebuie sa stie despre ei. Nu au voie paine, desi medicul veterinar iti poate prescrie prajita sau mai stiu eu cum, mai bine eviti, pentru ca asta ii umfla. Nu au voie alune - poate manaca din greseala de pe jos-, si poate paraliza. In nici un caz nici o rasa de caini nu are voie la dulciuri, e bine sa te limitezi la mancarea specifica. Cand o sa il iei o sa ii dai orez fiert cu carnita de pui si legume. Orezul strange la burtica, dar de multe ori poate avea si diaree. Daca problema tine pana la trei zile trebuie dus la medic. Pe urma treci treptat la mancarea uscata cand mai creste. Pentru orice problema contacteaza neaparat medicul veterinar, fara rusine sau altceva. Nu te lua dupa prea multe sfaturi de pe net. Pastila de deparazitare NU se da niciodata impreuna cu vaccinul, ci cu 2-3 zile inainte de acesta. Deci daca vezi medicul facand asta atrage-i atentia. Mie un medic mi-a omorat cainele facand asta. Nu ii face baie de mic, chiar daca tu consideri ca e destul de cald in casa, racesc foarte repede. Astea sunt unele din problemele de care trebuie sa tii cont, dar citeste despre ei pentru ca mai sunt si altele. apoi la partea cu dresajul e nevoie de rabdare.

| mickidutza a răspuns:

Sare la cafteala la caini de 20 de ori cat el.Sunt foarte foarte gelosi.
Sunt caraghiosi, nu ii poti percepe ca pe o amenintare, dar latra cate o jumatate de ora la rand. sunt mici si rai. :)) se obisnuiesc foarte repede cu locul pentru nevoi :))
dar uita-te si pe net: http://cainele-nostru.blogspot.ro/......re-si.html
http://www.animale.ro/caini/yorkshire-terrier

| vanessavane explică (pentru mickidutza):

Dar prin casa daca nu ii intarata nimeni stau si ei cuminti? Sau latra asa de nebunilaughing))? Cam de cate ori trebuie sa il scoti afara si cat de repede se obisnuieste sa nu faca in casa? Ms!

| mickidutza a răspuns (pentru vanessavane):

Cateva zile sunt linistiti, retrasi sau unii sunt vioi...dar isi revin dupa ce se acomodeazalaughing. pai poti sa-i cumperi un vas pentru nevoi si poate sta in casa cateva zile fara sa il acoti, dar trebuie aerisit.laughing se va obisnuii in cateva zile si cu vsul, dar cand vrea sa faca nevoile, trebuie sa il pui in vasul acela ca sa stie ca acolo trebuie sa mearga...

| vanessavane explică (pentru mickidutza):

I-ai facut vaccinurile? cam cat costabig grin? Si inca o intrebare laughing noaptea latra? Sti, eu sunt de dimineata la scoala si as vrea putinele ore pe acre le dorm sa le dorm binelaughing Oricum vreau sa-mi cumpar dar noapte sta si el linistiti? sau si atunci latrahappy? In timpul zilei are si el momente cand sta linistiit sa pot sa invatlaughing? Scuze daca am pus prea multe intrebari: Ms inca odata:*

| mickidutza a răspuns (pentru vanessavane):

Poti sa inveti linistita. si eu sunt la scoalalaughing vaccinurile costa cam pana in 5o lei, noaptea nu are de ce sa latre. in schimb, doarmelaughingsucces. sa-mi spui ce ai rezolvat cu el.

| vanessavane explică (pentru mickidutza):

Mersi mult:* O sa iti spun... Deocamdata sa fete catelusahappy Al tau sa imbolnavit?