| vanessavane a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un caine si sunt in dubii.Am cateva optiuni:1.Bichon maltez cand creste o sa aiba parul lung? 2 Bichon havanez 3yorkshire terrier si 4Boo(dar cand scriu boo imi apar 2 tipuri https://www.google.ro/......ps?/search au parul mic cand sunt mici si cand se fac mari le creste? sau cel cu parul lung este femela? ) Si as dori sa imi spuneti cam la ce pret ii gasesc si parerile voastre.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alllee a răspuns:

Buna!
Terrierul este un catelus muscacios, nu creste foarte inalt.Intradevar este cad de cat adorabil dar e cam rebel. Femela cand este in ciclu devine foarte rautacioasa nu te baga in seama etc..Nu sunt foarte greu de ingrijit si nu sunt foarte scumpi dar cam naparlesc sunt catei buni de apartament.Asta iti spun din experienta mea.
Despre bichonul havanez nu stiu foarte multe dar bichonul in general este o rasa pitica.
Boo minunatul Boo este un catel nemai pomenit de adorabil, pufos.Este un caine cei drept scump si greu de gasit.La mancare ce sa zic e cam fitos dar mananca de dresat il dresezi da sa nu dea sfantul sa nu-l recompesezi cand face cecva bine.La blana depinde de stapan. Daca vrei sa participe la concursuri si asa ii poti face o freza specifica speciei sau ii lasi blana lunga.Pentru a fi un catel frumos are nevoie de pieptenare ZILNICA si sa nu uitam de scosul afara.Pana se acomodeaza va experimenta toot ce tine de locul unde o sa traiasca si o sa-si faca nevoile peeeste tot ai rabdare cu el si va iesi un caine minunat.Eu si acum am un Boo e fetita o cheama Booi (se citeste booii)are 2 ani si e foarte ascultatoare.
Bichonul maltez (printul bichonilor dupa numele de scena) are o blana alba de invidiat mai ales la concursuri cand o are luunga si dreapta pana la picioare.E un catel care are nevoie de atentie si afectiune.La pret difera dar in orice caz peste 500 de mii tot dai.Este un caine cu personalitate care este destept dar cand are chef face ce vrea cu tine (in unele cazuri)Dresajil nu va fi unul greu deoarece caini acestia au lucrat in circuri.Nu este greu de gasit dar il remarci imediat pe strada.DA bichonii latra dar doar atunci cand aud ceva ce ii deranjeaza, unii sforaie il trezesti apoi doarme linistit laughing este muscacios dar nu e chiar asa dur. Dupa el tu esti o jucarie care cand el face ceva normal (in mintea lui) acea jucarie are toane si asta il face sa lase jucaria in pace pentru un moment.Ar sta afara sa se joaca cat e ziulica de lunga. Unii bichoni au mofturi la mancare.Intrun final sunt catei buni toti
Sper ca ti-am fost de ajutor happy

4 răspunsuri:
| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Eu iti recomand cu incredere bichonul maltez, si eu iti am o catelusa, si asteptam sa fete din clipa in clipă, daca te intereseaza sa cumperi, lasa un mesaj

| persseuss a răspuns:

Eu am bichon maltez si e o scumpete de caine ...recomand cu drag.succes

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Este doar un tip de pomeranian (boo). Numai ca unii sunt tunsi si altii nu.
Si da, cand o sa creasca maltez-ul o sa aiba blana lunga, trebuie sa il tunzi.
Poti lua legatura cu o canisa pentru pretul lor, iar daca nu sti, scrie-mi si o sa iti recoman eu!

| sevcencom a răspuns:

Buna)
Eu zic ca din variantele propuse de tine cea mai buna este Boo♥, si eu am cautat mult timp o rasa de caini potrivita si am ales un pui de Pechines :3 e o rasa foarte buna(la caracter si infatisare).
P.S. Succes!