| sufletzel a întrebat:

As vrea sa imi iau pesti, dar nu stiu nimic despre asta. As vrea un acvariu micut de 25-30 de litri si sa pun guppy in el. Va rog sa-mi spuneti cam cat ar costa acvariul, filtrul, pompa si tot ce mai trebuie si de unde le pot lua. Cum se ingrijesc pestii, ce plante le trebuie, ce vor manca si cam cat costa pestii, plantele, hrana, etc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie:
1. un filtru de 60-80 l/h- (cam 60 lei unul "de firma: Eheim)
2. lumina neon (poti improviza un capac pe care sa atasezi tu un neon-sunt de cumparat corpuri cu neon la mag. electrice)
3. Nisip (si eventual si substrat, daca vrei plante mai pretentioase)- poti aduna si din rau si fierbe nisipul, dar ai grija sa nu aiba granulatie prea mica (trebuie gran. 3-5 mm)
3. Plante, pentru inceput, ia un fir de elodeea si unul de valisneria. Nu sunt pretentioase si cresc repede.
Un guppy costa in jur de 4-6 lei. Dar ai sanse sa gasesti si pe gratis, pe net sau la cunoscuti. Sunt pesti care se inmultesc peste masura, probabil vei ajunge sa donezi si tu. Nu cumpara de inceput mai mult de 2 femele si 1 mascul. In acvariul ala poti tine max. 10 pesti. Sau mai bine poti lua 10 masculi, dar in cazul asta nu lua femele de loc.
Intai cumpara acvariul, echipamentele, plantele. Pune apa in acvariu si lasa-l minim 2 saptamana (la carte scrie 4)-pentru ciclare- F IMPORTANT.
Guppy mananca aprox. orice hrana de pesti, dar sunt lesinati dupa serra discus. Mananca cam cat iei intre 2 degete (portie pentru aprox 10 guppy)-1 data/zi

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite niste informatii despre "ce" si "cum" in legatura cu acvariul!
http://www.zoopedia.ro/pesti/cautare.html?cu=acvariu+30+litri

| SickOfWriting a răspuns:

Pai eu mi-am luat de curand un acvariu de 30 litri cu tot ce trebuie inclus la 160 lei(stiu foarte ieftin) de la un petshop(Canin star, Galati). Pesti i-am luat de la un pet shop mai respectat (animax di Real) dar nu au fost forte scumpi aproape toti au costa 4, 5 lei, numai uni mai ciudati cu ochi foarte mari au costat 25 lei despre mancare depinde ce pesti ei asa ca intreba le magazinul de unde ii iei si ai rezolvat totul.

| passion a răspuns:

Eu mi-am luat de curand un acvariu de 35 L 40L nu stiu sg si acvariu a fost un milion. insa daca il iei din piata se poate negocia si la un mil jum ai luat tot ce trebuie in afara de pesty si plante.
un guppy e 5 lei, plantele 12-15-22 lei depindewinking
hrana iale fulgi, iar mai tarziu poti sa le dai purici de bata vii. o sa salivezerolling on the flooriar daca iei femela cand e gestanta dai hrana vie mai mult pentru ca sa faca puiuti viu colorat

succesc! funditabatting eyelashes?