| Classy a întrebat:

As vrea sa imi iau un catelus,rasa Shar Pei,si as dori sa stiu pretul unuia si daca lasa par, si informatii despre acesta.Nu vreau copy paste de pe internet,tocmai din asta v-am cerut voua ajutorul, deoarece pe internet nu am gasit mare lucru despre ei.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Gabi19971983 a răspuns:

Pai orice caine lasa par, n-ai sa gasesti unul care sa nu.
Pretul acestuia se incadreaza in 150-200 euro.
Depinde unde gasesti si de vanzator.
Nu stiu... altceva.ce ai mai vrea sa stii?

2 răspunsuri:
| americanu00334567 a răspuns:

Cainele shar-pei este inteligent, jucaus si incapatanat. Acesti caini sunt dominanti si vor incerca sa fuga din casa daca ii lasati. Dresajul timpuriu este esential pentru a stabili pozitia dvs ca sef.

Pasi

Cand primiti cainele vaccinati-l si faceti-i si vaccinele suplimentare conform recomandarilor medicului veterinar pentru a tine cainele imun la boli.
Dati-i mancare de inalta calitate. Primul ingredient ar trebui sa fie carnea. Proteinele ar trebui sa fie intre 22-26 % si grasimile nu mai putin de 20%. De asemenea continutul in fibre trebuie sa fie de cel mult 4%.
Socializati aceasta rasa cu copii si cu alte animale la o varsta foarte frageda. Sunt foarte jucausi cand vine vorba de copii, dar pot fi agresivi atunci cand este vorba de un alt caine.
Evitati sa folositi o voce dura atunci cand va dresati catelul. Aceasta rasa se descurca mai bine daca folositi vorbe dulci si raspunde bine la incurajare (in special la mici gustari).
Scoateti cainele zilnic la plimbare, tinandu-l in lesa tot timpul pentru a evita conflictul cu alti caini. Incepand cu varsta de 10 saptamani puteti sa va duceti catelusul shar-pei la ore de dresaj pentru catelusi.
Cainele shar-pei este extrem de sensibil la caldura si trebuie sa aiba destula umbra si apa atunci cand face miscare pe o vreme torida.
Periati blana cainelui cel putin o data pe saptamana (in perioada de naparlire este posibil sa trebuiasca sa fie periat de mai multe ori pe zi).
Faceti baie cainelui ori de cate ori este nevoie. Aveti grija sa nu il samponati prea des deoarece aceasta rasa de caine poate avea probleme cu pielea uscata.
Verificati frecvent unghiile cainelui si taiati-le la fiecare doua pana la patru saptamani. Este bine sa incepeti taierea unghiilor cat inca este pui. De asemenea verificati si curatati cat se poate de des urechile cainelui.
Trebuie sa stiti ca aceasta rasa de caini este predispusa la anumite boli, cum ar fi febra, probleme cu urechile si alergii. Unii caini care au febra pot avea probleme si cu rinichii.
Asteptati-va ca un astfel de caine sa traiasca cam 10 ani, cu conditia sa fie sanatos.
Sfaturi

Cainii din aceasta rasa dezvolta acumulari asemanatoare unor basici sub piele. Acest lucru este normal si nu este asociat cu alte probleme.
Acest caine uraste apa si o va evita de fiecare data cand poate.
Cainii shar-pei isi pierd ridurile pe masura ce imbatranesc.
Atentie

Aceasta rasa de caini are tendinta de a sforai.
Acesti caini saliveaza dupa ce mananca.
sper ca te-am ajutat. Funda?

| BiancaL a răspuns:

Buna, rasa Shar Pei sunt foarte dragalasi si jucausi dar in general lasa mar, sunt foarte putine rase care lasa par. Pretul este intre 100-400 euro dar in general este de 200 euro.Info despre el : Shar-pei, sau chineză Shar-Pei, este o rasa de câine cunoscut pentru caracteristicile sale distinctive ale ridurilor profunde si o limba albastru-negru. Rasa provine din China. Numele (沙皮, pinyin: PI SHA, numele engleză, probabil derivat din ortografie britanic a echivalentului cantoneză, pèih SA) se traduce prin "piele de nisip", și se referă la textura de blana scurta, aspră. Ca pui, Shar Pei au numeroase riduri, dar așa cum se maturizeaza, aceste riduri slăbiți și răspândit ca ei "cresc în pielea lor". Shar Pei a fost numit în 1978 ca unul dintre cele mai rare rase de caini din lume de către revista Time și Guinness World Records. American Kennel Club nu a recunoscut rasa până în 1991.
ma multe info. poti lua de aici :http://en.wikipedia.org/wiki/Shar_Pei#Appearance
http://en.wikipedia.org/wiki/Shar_Pei#Coat
http://en.wikipedia.org/wiki/Shar_Pei#Wrinkles
http://en.wikipedia.org/wiki/Shar_Pei#Temperament
funda :*?