| mmadalins1230 a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu daca un papagal perus se intelege bine cu o nimfa(nimfa mascula sau femela) impreuna.Si ce sfaturi mi-ati putea da?

1 răspuns:
| CiobotaruValentin a răspuns:

Vor deveni prieteni buni, având în vedere experienţa din marile aviare şi faptul că, în sălbăticie, în Australia, cele două specii împart acelaşi habitat. Probleme vor apărea cu siguranţă în perioada de împerechere, aşa că păsările trebuie să aibă căsuţe încăpătoare şi cuiburi separate, la distanţe mari. Un alt papagal originar din Australia, papagalul neophema (eng. grass parrots), se înţelege de minune cu peruşii, cu aceeaşi condiţie: în perioada de curtare a fetelor şi de îngrijire a puilor, păsările trebuie separate, eventual în camere diferite.