| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Aseară a fost unul dintre momentele in care, din nou mi-am pierdut încrederea în umanitatea așa unor așa zisi oameni.
Eu locuiesc (in mediul rural, /la sat) la 5 minute de strada principala de o parte și la alte 5 minute de mers pe jos de cealaltă, ce duce spre o pădure.
În timpul zilei am tot auzit în mod repetat scrancetele, urletele și lătratul unui câine, desigur nu prea am bagat in seama acest aspect deoarece consideram că acel caine este cu stăpânul după ciuperci(știam însă că acel stăpân este de etnie romă, adică țigan).
Spre seară pentru că acel câine nu înceta cu urletele, am inceput să mă îngrijorez, așa că însoțită și cu lanterna telefonului in mana, am pornit spre pădure, acolo, pe o coastă abruptă (la care am ajuns ghidați doar de urlete), am găsit corpul unui câine mort, spânzurat de așa zisele "ființe umane" și un cățel de asemenea spânzurat (legat foarte strâns legat și cu ochii roșii, vazandu-se că a fost lovit) dar încă în viață și cu dorința de a trai in ochi.In momentul când l-am găsit, l-am dezlegat și i-am spus că are deja o casă, dădea din codiță,pe semne că înțelegea că soarta i s-a schimbat.
Pentru iubitorii de animale, ce părere aveți de acest aspect?
Cum ați sancționa astfel de persoane?
De asemenea eu mai am acasă un cățel (Bichon), anul acesta din cauza pandemiei însă nu am reușit să îl vaccinez antirabic și tot ceea ce mai este necesar, momentan îi țin despărțiți, pentru siguranța, însă pe viitor cu siguranță vor interacționa, aș dori să-i vaccinez și tratez corespunzător pe amândoi, însă nu voi putea să îi duc la cabinet (cățelul nou e și de talie mare)...aș putea să cer de la cabi etc dozele de vaccin și acestea să fie administrate de un veterinar local? Funcționează această metodă?

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Foarte bine ca l-ai salvat insa nu uita de noua lege, avem politia animalelor de astazi daca cunosti stapanul arde-l!
Cel mai bine du cainele la veterinar sa fie consultat.

https://www.politiaromana.ro/......animalelor

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

Bună.

Problemă este ca nu eu l-am văzut pe țigan, ci altcineva și acea persoană care la văzut îl recunoaște după față și fizionomie însă, nu îi cunoaște numele (acest țigan locuiește într-un sat vecin, aproximativ 3 km ), însă eu deși aș dori să se facă dreptate, nu pentru mine, evident (căci eu nu am pățit nimic, încă) ci pentru acel animal chinuit și pentru alții care urmează... însă cine are curaj de a-și face de lucru cu țiganii?
Știi ce se spune, mai ușor scapi de râie decât de țigani!

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca povestea e adevarata si ai salvat acel caine meriti respecte si tot ce e mai bun pe lumea asta!

Cat despre ce ar merita cei care schingiuie animalele nu am cuvinte sa descriu ce ar merita, dar le-as da foc, aia nu mai sunt oameni, nu am nicio urma de empatie sau mila pentru ei.

| Mayhem666 a răspuns:

Oamenii care sunt capabili sa faca asa ceva unei alte fiinte ma dezgusta. Pe toti cei care ranesc animalele in asa hal, i-as baga la puscarie. Nu, mai degraba i-as tortura in cel mai rau mod posibil, dupa le-as da o amenda pe care nu o pot duce, de vor fi nevoiti sa-si vanda si casa, si abia apoi i-as baga la puscarie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Comportament tipic pentru țigani

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Bună.

Nu sunt rasistă...dar din păcate e adevărat!