| Snicker a întrebat:

Buna,
Astazi am gasit catelusa mea(bichon malteze de 5 luni) mancandun os din gunoiul de la bucatarie.Cand m-am apropiat de ea a inceput sa maraie si am vrut sa i-l iau din gura si m-a muscat rau. Dar pana la urma i l-am luat.
Ce as putea face sa nu mai fie asa cu mancarea? Si daca bagi mana in bolul ei cum mancare cand mananca face groaznic, maraie, se repede la mine sa ma muste.
Cum trebuie sa procedez? pentru ca n-as vrea ca atunci cand o fi mare sa nu pot sa ma apropii de mancarea ei, de frica sa nu ma muste.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| rserpu a răspuns:

Fa-o sa se teama de tine, vb pe un ton urat, simte-te ca sefa. Eu am avut doberman, si cand avea 2 sau 3 luni, i-am dat carne de vita. Am vrut sa i-o mut in alta parte si a inceput sa maraie la mine, pai i-am dat o palma peste bot (nu pumn, doar palma) si am zis fuuu, fuuuuuu! Si am vb cu un ton urat cu ea. Pai dupa aia a mai marait de vreo 2 ori. Iar de fiecare data cand vb pe acel ton, ea se speria si asculta de mine. Ai grija, un caine care nu se teme de stapna, e un caine periculos, nu numai pentru adulti, dar mai ales pentru copii, caci copii nu-si dau seama cand enerveaza animalele. Bafta in dresarea cainelui. Ciao.

9 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Asa fac cateii, nu-i nicio problema happy

regis
| regis a răspuns:

Fa si tu ca ea atunci cand isi baga botul in farfuria ta.

| PastilutzaColorata a răspuns:

Uneori caini pot gandi in mintea lor ca vrei sa le furi mancarea dar el cum nu gandeste clar poate iesi o catastrofa

| akatsuki a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un dresor de caini sa fie dresata, disciplinata. dar nu prea vad unde e problema. Pur si sinplu las-o singura cand mananca.

| dana1986 a răspuns:

In cazul asta nu prea ai ce face, toti caini sunt la fel si cred ca vrei sa le iei mancarea chiar si daca te joci cu ei in timp ce mananca risti sa fii muscata ai mare grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum o-nveti asa o ai. Catetusa mea nu musca si nu miriie. E drept ca daca vreau sa ii iau un os din bot nu-i da drumu, ma chinui mult pina i-l iau, da nici nu miriie. Daca i-am luat osu, sta cuminte si accepta situatiahee hee
Ciinii trebuiesc dresati de mici. Cind face ceva rau nu-i treci cu vederea, pentru ca se invata asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii...sunt multi caini care simt ca le incalci teritoriul... poate ei ar vrea niste intimitate cand manacathinking sau doar nu vor ca sa te appropii de ei atunci.Nu-ti face griji, catelusa ta te iubeste, si te va iubi mereu, dar trebuie sa intelegi ca, precum tu(probabil) ai vrea sa fii cateodata singura, asa ar vrea si ea sa fie nederanjata, parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa te joci cu caini in timp ce mananca ei cred ca vrei sa le furi mancarea iar sistemul nervos al animallui respectiv poate duce la tulburare sau la turbare chiar poti muri asa ca nu I STRESATI PE CAINI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un bichonel maltese de 7 luni si am patit si eu la fel! maraia cand manca iar eu ma apropiam...si i-am dat cu osul peste bot, de fiecare data si l-am pedepsit. iar acum a invatat