| MichaelParker03 a întrebat:

Bună!
Azi mi-am castrat pisica si mi-e frică sa nu se lingă la operatie. Am primit de la doctor, un guler dar nu vrea să-l țină si țipă până il dau jos.
Aveți idee cum o pot opri in a se linge la operatie?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Ca sa nu intre in calduri, le e mult mai bine.

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se linge la operatie, e posibil sa se infecteze sau sa apara alte complicatii!
Lasa gulerul montat, pe pisica (cca 2 saptamani)! Se va obisnui in cateva zile.

greece12
| greece12 a răspuns:

O sa-ti spun ce am facut eu cu una din pisicile mele, aflata in aceeasi situatie.
Am luat mancare umeda, niste bobite care stiam ca sunt slabiciunea ei si i-am dat gulerul jos.Se uita la bobite si la mine, innebunita.Nu i-am dat nimic.
I-am pus gulerul, i-am dat o bobita.A mancat-o, astepta sa-i mai dau una.Nu i-am dat.I-am dat gulerul jos.
Ea, saraca, astepta si se uita la bobite, eu vorbeam cu ea.
I-am pus gulerul, i-am dat bobita.Am lasat-o sa-si manance bobita, i-am dat gulerul jos si am asteptat sa vrea alta bobita.
Cum a vrut, iar i-am pus gulerul.
Nu avea pofta de mancare, dar i-am dat mancarea ei favorita si i-am dat-o numai cu gulerul pus.
Dupa 12 bobite,satula, a adormit, cu gulerul pus.
Pe urma nu au mai fost probleme, desi ii mai dadeam bobitele ei dragi, ca sa n-o mint chiar de tot!
Incearca!
Si nu-i da multa apa.

| mgtow a răspuns:

Trebuie un analgezic sau injectie sa se calmeze

| RAY a răspuns:

Pun pariu ca tea blestemat sa fii impotent, ofera-i recompensa sa nu il dea si nu il va da, avem nevoie de o recompensa cu toti, nu doar de mancare, atentie, joaca

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Pisica daca se linge la operatie face foarte bine deoarece saliva ei are anticorpi, lasa o sa se linga sa se autovindece nu i pune guler ca nu este sclavă, o omori daca nu o lasi in pace, lasa o sa stea unde vrea ea sa se lingă cît vrea ea nu i se va intampla nimic, pisicile suntanimale rezistente se spune despre ele ca au 7 vieți, ce rasa este pisica?

| Emma30555 a răspuns:

Ele nu prea suporta acel guler, nu o chinui, eu zic că dacă trece o noapte o sa fie bine chiar si fara guler

| Lukasssz a răspuns:

Pune guler

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa ii tii gulerul chiar dacă nu ii place. Da-i gulerul jos doar când o supraveghezi tu.

| RxTx a răspuns:

Daca tie ti-ar taia cineva nucile cum te-ai simti?

| 1997onur a răspuns:

Bro ce ai făcut ( nu trebuie sa faci așa ceva cum sa faci așa ceva doamne

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1997onur):

De ce nu? Pisicile de casa se sterilizeaza.

| 1997onur a răspuns (pentru Cosmin86):

Dece da? Bro trebuie sa fi sadic sa faci așa ceva la un animal nu trebuie tratați în halu asta mai ales așa ceva e prea de tot sai castrezi pentru ce? Dece sa faci așa ceva?

| 1997onur a răspuns (pentru Emma30555):

Cea mai proastă scuză ever care a existat vreodată.

| MichaelParker03 explică (pentru 1997onur):

Mie nu-mi vine sa cred ca mă întrebi așa ceva. O pisica care intra des in călduri, poate face kisturi pe ovare iar mai târziu astea pot duce la cancer. Plus ca este o durere imensă când naște și un chin cand este în călduri.

| 1997onur a răspuns (pentru MichaelParker03):

Nici mie nu-mi vine sa cred ca exista așa oamenii care castreză animale și vin cu niște scuze...

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1997onur):

Tu pe ce lume traiesti? Traiesti in evul mediu, acum 500 de ani?
Ce vrei sa faca, sa miaune la 3 noaptea in apartament?

In Bucuresti si pisicile de pe strada sunt sterilizate... ca sa nu faca pui sa moara de frig si de foame pe afara, ca se adopta foarte greu in ziua de azi.

| 1997onur a răspuns (pentru Cosmin86):

Da tu pe ce lume trăiești de ce faci așa ceva la animale tu de pe ce lume vi? Ai castrat pisica ca nu puteai dormit la 3 dimineața jalnic...

| MichaelParker03 explică (pentru 1997onur):

De ce ți se pare, castrarea, ceva rău?

| 1997onur a răspuns (pentru MichaelParker03):

Dece țise pare castrare ceva bun?

| MichaelParker03 explică (pentru 1997onur):

Pentru că previne boli grave; de exemplu cancer.
Acum răspunde tu te rog.

| 1997onur a răspuns (pentru MichaelParker03):

Pentruca are și el o viață și o inima așa cum ai și tu și niciun animal depe față pământul nu merită tratat așa.

| MichaelParker03 explică (pentru 1997onur):

Ști măcar ce înseamnă cuvântul "castrare"?
Te rog frumos să-mi răspunzi.

| 1997onur a răspuns (pentru MichaelParker03):

Las-o baltă.

| MichaelParker03 explică (pentru 1997onur):

Păi nu pot sa o las baltă din moment ce mă acuzi ca-i fac ceva rau pisicii mele castrând-o. Eu cred că tu incurci castrare cu eutanasiere.
Castrare înseamnă când animalul nu se mai poate reproduce. Asta nu înseamnă că moare. Din contră, trăiește mai mulți ani pentru că este mai sănătos.
Cu siguranță ești un copil sub 14 ani și nu te blamez pentru acuzatii dar data viitoare nu mai ataca înainte să ști despre ce e vorba.

| 1997onur a răspuns (pentru MichaelParker03):

Bine.

| MichaelParker03 explică (pentru Emma30555):

Ești singurul normal de pe aici. Chiar dacă răspunsul nu are legătură cu întrebarea?

| MichaelParker03 explică (pentru MichaelParker03):

Semnele de întrebare trebuiau de fapt sa fie un emoji laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1997onur):

Ai vreun pic de experienta in domeniu? Sincer, eu am zeci de pisici salvate si date in adoptie, cateva au ajuns si in Olanda... nici nu cred ca stii sa faci pasaport unei pisici, ca fapt divers.

Ai crescut intr-o familie de taranoi primitivi, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MichaelParker03):

A mea a purtat gulerul 3 zile, dar a fost ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MichaelParker03):

Ah, si ca o completare, stai linistit ca nu face infectie asa usor... sa fie curat in casa si o sa fie ok.

| MichaelParker03 explică (pentru Cosmin86):

Merci pentru sfaturi. happy

| 1997onur a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai maimuță de pisica vorbește frumos eu nu team înjurat.

| Freya1 a răspuns (pentru 1997onur):

Hai sa le lăsăm pe toate sa se impuiasca si dupa sa le omora sau abandonăm puii pe străzi.Ca nu sunt destui săracii ce se chinuie prin gunoaie.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu il baga in seama e un gunoi,sa vezi ce ne injura pe discord, ti a batut joc de silentrain care ia si imprumutat banii, joaca teatru, m-a injurat si pe mine non stop, e turc tigan, vai de steaua lui

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Bagp1inm4taRAY
Vineri, 25 Februarie 2022, 10:49 pm
sa mi bag pu n gura ta de terminat

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Am vazut.

| Emma30555 a răspuns (pentru 1997onur):

Ca sa nu intre in calduri, le e mult mai bine.