| Snowa a întrebat:

Buna!
Cam cat timp as putea lasa singur un border collier?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Eu am lasat-o in grija vecinilor timp de 1 an, asta ca tot se discuta pe aici. Noi am plecat in Germania si pe ea am adus-o abia anul trecut aici. Cat noua si mai ales ei, i-a fost foarte greu. Chiar daca o hraneau si cand si cand o mai plimbau, ea devenise in ultimele luni foarte apatica si incepea sa refuze hrana. Border Collie daca nu mai sunt langa stapanul lor si sunt neglijati, devin apatici, sufera si din cauza asta ii poti pierde pe tot restul vietii, din pacate. O astfel de rasa trebuie sa le dai mereu atentie, sa te joci, sa le distragi atentia pentru a nu cadea in tristete, este un caine foarte activ. Daca vrei sa-l mai ai in viata cu apa si hrana nu este necesarul pentru el, trebuie sa fie supravegheat de cineva pana cand intri iar in posesia lui, daca chiar nici asa nu poti sa ii oferi, mai bine il dai spre adoptie.

7 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Cat vrei, atata timp cat are mancare, apa si cele necesare. Sau crezi ca cade in despresie si moare de dorul tau?

Poti ruga un vecin sa il mai scoata pe afara sau sa aiba grija de el, exista si centre speciale pentru caini unde il poti lasa cateva zile pentru o anumita suma.

| wpAbby a răspuns:

Poți lasa singur și 1 an cred, trebuie sa aibă apa și mâncare necesara. Dacă îl ții afara este foarte bine pentru ca poate alerga. Dacă îl ții în casa ai grija sa nu facă praf lucrurile

| Snowa explică (pentru wpAbby):

Cred ca exagerezi cu un an. Macar stii ceva despre rasa border collier? Nu incerc sa fiu rea, iti spun doar ca exagerezi.

| wpAbby a răspuns (pentru Snowa):

Nu exagerez deloc.Tu dacă ai mâncare și apa nu poți trai?

| Snowa explică (pentru wpAbby):

Exagerezi, caini de rasa border collie sunt foarte energici, iar daca ii lasi fara exercitii chiar si o saptamana sunt sanse sa iti roada toata mobila si peretii din cauza plictiselii.
Si nu compara niciodata un om cu un caine. Cainii si oamenii nu sunt la fel. Noi oamenii putem trai fara exercitii, dar cainii nu. Chiar si rasele de caini lenese vor trebuii sa fie plimbati.
Inainte sa zici ceva despre o rasa de caine macar cauta putin despre ea.

| MihaelaDart a răspuns (pentru wpAbby):

Mă întreb oare dacă ai crescut vreodată un Border Collie, asta până să afirmi ceea ce ai zis! Eu îți spun, nu cred că ai avut niciodată, mai ales după modul cum vorbești.

| Snowa explică (pentru MihaelaDart):

Dupa ce i-am spus ca exagereaza ma si blocat, dar nu ai ce sa faci si va multumesc pentru raspuns happy