| iuliaa22 a întrebat:

Buna, care ar fi cele mai importante lucruri pe care ar trebui sa le stiu daca imi iau un doberman?

Răspuns Câştigător
| Patronu1 a răspuns:

Tu trebuie sa ști ca este o rasa de paza cu potențial agresiv, pe care dacă nu îl socializezi atât de mic, cât și mare cu oamenii, alți câini și animale, riscul sa devina agresiv este enorm. Mai trebuie sa ști ca sunt predispuși la boli cu inima și de aceea au o durata de viata relativ scurta fata de alți câini, dacă prinzi 10 ani cu el este bine, și de asemenea au și probleme cu frigul și la gat, am un prieten al cărui doberman a paralizat la 5 ani din cauza gatului și a trebuit eutanasiat, și acum îmi vine sa plâng după el, chiar daca nu era al meu. Ei sunt animale extrem de stăpân și asta s-ar putea sa fie o problema ulterior pentru ca nu o sa se descurce în lipsa ta. Ca sa fiu sincer, nu îl recomand ca rasa, sunt rase mult mai potrivite pentru diverse activități, dar dacă tu vrei sa îți iei nu te oprește nimeni. Și de asemenea sa nu uitam ca este foarte energic, dacă nu îl scoți la plimbare minim de 2 ori pe zi îți distruge casa. Bafta!

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu e pisică!
laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

Trebuie sa ști sa fugi foarte repede laughing

| iuliaa22 explică (pentru Patronu1):

Multumesc foarte mult, am sa tin cont de asta!