| Petrescu_Florina_1993 a întrebat:

.catelul meu are 7 saptamani si il am doar de 12 zile si avem o problema..se tine numai dupa mine si daca plec undeva sau nu ma vede plange rau si mai ales cand plecam la munca dimineata plange tare si schelacaie daca am scris bine iar noi credeam ca face asa doar putin dimineata.Numai ca aseara am primit reclamatii de la vecinul de deasupra...Cum l.as putea invata sa stea cuminte in lipsa noastra de acasa? Multumesc

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai jos, găsești câteva sfaturi utile. Esențial e acesta: "Îmbrăcați-vă și ieșiți din casă pentru câteva minute (5-10 min, pentru început), apoi reveniți. Repetați această figură pe parcursul câtorva zile, prelungind perioada de absență. Astfel, veți putea lipsi ore bune fără să fie surprins de absența voastră"

http://www.animale.ro/articole/invata-ti-cainele-sa-stea-singur-acasa
https://www.clickpentrufemei.ro/......ea-cuminte

PS. Dacă nu-l înveți singur încă de mic, când va crește va fi mult mai dificil.;)

| raluca2711 a răspuns:

Nu stiu daca poti sa faci ceva in situatia asta. Este posibil sa-i fie frica/urat sa stea singur si ai putea rezolva aceasta problema doar daca l-ai lasa cu cineva. Cainelui meu ii place sa stea la tv cand e singur, incarca sa-i lasi tv-ul aprins daca alta solutie nu este. Succes.

| AlexandraAG a răspuns:

Este normal ca el sa planga in lipsa stapanului. Ar trebui sa il lasi mai mult timp singur(supravegheat de tine intr-un mod sau altul) pana acesta se obisnuieste. Dar ai grija, daca il lasi foarte mult singur, acesta se poate indeparta de tine