| HoneyFlv a întrebat:

Catelul meu are niste probleme, are 3-4 luni nu stiu sigur,de obicei e vioi si se joaca,mananca mult,dar astazi a avut un comportament ciudat,azi dimineata era vesel,dar nu manca nimic,acum la fel,astazi nu a vrut sa manance nimic toata ziua, nu bea nici apa...nu stiu ce sa ii fac.va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Mergi cu el la veterinar si cere-i sa-i faca testul de parvoviroza, e in jur de 50lei si se face pe loc.
E vaccinat? Daca nu exista posibilitatea sa fie vorba despre aceasta boala. Simptome:
-nu mananca
-bea multa apa
-vomita
-diaree
iar in ultima faza diaree/voma cu sange.
Aceasta boala e fatala, daca nu e depistata la timp sunt mici sansele sa mai traiasca, iar tratamentul este lung si costisitor. E bine sa-i faci testul pentru a fi sigur/a daca are sau nu, pentru a scoate din ecuatie aceasta problema, cea mai grava si fiindca multi veterinari spun ca e vorba de indigestie si cand puiul e in ultima faza iti zice ca de fapt este vorba de parvo.

| HoneyFlv explică (pentru RedNose):

Din cate stiu eu de la persoana de la care il am, e vaccinat.dar daca totusi nu isi revine am sa merg cu el la veterinar, sper sa nu fie gravsad

| RedNose a răspuns (pentru HoneyFlv):

Nu astepta sa-si revina, trebuia azi sa mergi cu el. Sper sa fie ok!

| ARF a răspuns:

Du-l urgent la medicul veterinar! Poate are doar o depresiea, dar se poate sa fie ceva grav. Nu mai astepta si du-l la medic.