| Anonimul151 a întrebat:

Bună. Ce specii de pești îmi recomandați să i-au pentru acvariu?

Doresc să cumpăr femelă si mascul.

Doresc o specie care să nu se bată.

Spre exemplu dacă pui mascul și femelă din specia betta în același acvariu o să se bată.

În legătură cu acvariu ce îmi recomandați? Să i-au un acvariu din sticlă? Trebuie neapărat să fie cu filtru sau e ok și fără?

Am găsit un acvariu dar e de transport ( e din plastic ), acesta nu ar fi ok de ținut peștii în el?

Menționez faptul că nu știu multe lucruri despre aquaristică.

8 răspunsuri:
| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersii pentru răspuns. Știi cumva și un acvariu potrivit pentru specia asta?

Sau e bun și cel menționat în întrebare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Ia unul din sticla, sau fa-ti. Astea de plastic fac pe ele alge in ultimul hal, plus ca plasticul se poate crapa/deforma in timp mult mai usor ca sticla. E de preferat cu filtru, eventual si un surface skimmer, dar depinde cit de mare e acvariul.

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Mersii de recomandare.

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

E ok și un bol acvariu? E mai mic însă... nu doresc mulți pești. Doar 2.

Fără filtru nu se poate? Trebuie neapărat?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Cam ar fi cazul, macar un aerator.

| gabicoo a răspuns:

Piranha! Iar în loc de acvariu îți iei o cadă de la Dedeman!
Asta în caz că te anunță soacra că vine pe la voi!

| Anonimul151 explică (pentru gabicoo):

Dacă nu mă ajuți de ce dai astfel de răspunsuri la mișto? Nu poti trece peste?