| Denny_Denisa_2001 a întrebat:

Chinchilele(cincila/sinsila) poate trai afara? Adica vara cat si iarna.Eu stau la casa si ma gandeam sa cumpar una dar conditia ar fi sa o tin afara sad
DAU FUNDITA! XD

2 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

Vara chinchilele (cincila/sinsila) moare afara. este prea cald pentru ele; au blanita foarte groasa si foarte deasa deoarece provin din tibet/himalaya unde nu e la fel de cald ca aici datorita inaltimii mediului inconjurator. de asemenea daca chiar vrei sa tii cincile afara trebuie sa stii ca ele nu se pot usca daca se uda datorita blanitei foarte dese si trebuie sa le asiguri un loc unde sa nu ploua sau sa se poata ascunde bine de ploaie. daca se uda exista un pericol serios sa le mucegaiasca blana.

| Dismally a răspuns (pentru Pământul):

De cand s-a mutat Tibetul in America de Sud? laughing Muntii Anzi unde traieste chinchila nu are nici o legatura cu Himalaya.