| maria89nic a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa imi dea bani? Vreau sa strang pentru un telefon nou...
Multumesc, funda

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este o vorba: dupa fapta si rasplata.
Mergi la parintii tai si le spui ca vrei sa strangi bani, si pentru ce, si ca daca vor sa-ti dea cate putin pentru una alta, de exemplu pentru ca ai invatat bine la ceva, pentru ca ti-ai pastrat curat la tine in camera, ti-ai facut patul, etc.
Sau mai bine le zici doar ca vrei sa strangi bani sa-ti iei un telefon nou, si vezi ce vor zice ei sa faci, daca se poate, etc.

5 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Exista multe solutii pentru problema ta.
Ideea lui YONTU mi se pare cea mai buna, eu o folosesc tot timpul, doar ca nu prea vad rostul intrebarii la aceasta categorie...

| YONTU a răspuns:

Buna! Parerea mea ar fi sa iti iei la scoala cate 5 lei/zi; din ei cheltuiesti cat iti trebuie si restul cati iti mai raman ii bagi la pusculitawinking!
Nu uita cate 5 lei pe zi!
Bafta!

| maria89nic explică (pentru YONTU):

Si pe bune, acu`, crezi ca parintii o sa-mi dea atata pe zi? mna, proasta idee...sad

| kitten95 a răspuns:

Salveaza din babii de mancare/suc/cafea etc, convinge-i sa iti puna alocatia pe card(asta e cea mai buna solutie) si munceste pentru ei. ajuta`i sa faca diverse lucruri si mai cere si cate o rasplata. si mai viziteaza pe bunicibig grin. Funda?

| Didu29 a răspuns:

Poti sa ii ajuti la treburile casei, sau poti pune putin la pusculita din banii ce ti-i dau parintii sa ii ai la scoala...Crede-ma ca si eu strang bani de telefon, dar nu ma pot decide intre Samsung galaxy mini2 sau Samsung galaxy ace happyCauta bani prin casa, eu am gasit vreo 10 lei in monezi
Deci ce vreau sa sugerez e ca poti sa:ii ajuti la treburile casei, pui niste bani deoparte, si poti sa incerci sa ii rogi sa iti dea niste bani de buzunar pur si simplu.
Sper ca te-am ajutat.Bafta! :