| anonim_4396 a întrebat:

Bună happy De ceva (mult) timp (aproximativ un an),motanul meu refuza plicurile cu carne in aspic,nici nu se atinge de ele. Plicurile cu mâncare în sos le mănâncă,însă linge doar sosul. Bucățile de carne rămân mereu in bol goale,fara sos. Am incercat sa ii pisez (blendez, strivesc) bucățile de carne amestecându-le cu sosul dar refuza să mănânce Mănâncă și hrană uscată dar îi dau și plicuri. Am incercat plicuri de la Kite Kat, Purina, Coshida, Royal Canin, Shebadar mănâncă doar sosul. Ce as putea sa fac să mănânce și carnea?laughing Mă stresează faptul că mănâncă doar sosul și carnea o arunc de fiecare data făcând risipa happy Conservele cu "pate" nici nu le miroase. Ce as putea face sa mănânce măcar jumătate de plic intreg? Va mulțumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aurora99 a răspuns:

Sincer,considera motanul ca pe o fiinta umana
.De ce? Motanelul, ca si un om, poate depista mancarea nesanatoasa si deci refuza sa o manance.Ba chiar au un simt mult mai bun al mirosului.De pilda, se folosesc de miros ca sa depisteze ce plante ar ajuta in digestie si care nu.Nu-l forta,incearca ciorba cu paine,lapte cu paine,iaurt,cas slab, sa nu-l dezhidratezi, tocana cu paine, eventual ficat de porc crud si maruntit, chestii de genul, cu un risc scazut sa fie ultraprocesate si pline de conservanti artificiali.De asemenea, boabele uscate sunt suuuper pentru ei si nu trebuie sa te mire daca nu-i place din prima un anumit fel.incercarea moarte n-are.ps: de fiecare data cand mi-am hranit pisicile cu conserve la plic de tipul kite cat, shiba, purina, imediat dupa au capatat limbrici si a trebuit sa le tratam.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu nu te inteleg pentru ce te stresezi atat de tare sa il obligi sa manance ceva ce nu vrea, daca mananca boabe este suficient, nu mai da banii aiurea pe mancare umeda, mai bine incerci cu niste ciorba din oala ta dac a tot vrea zeama

| Mircea08 a răspuns:

Pisica este carnivora - daca cumperi carne de porc sau pui si o fierbi putin ar trebui sa manance.
Un prieten a gasit un catel, l-a tinut vreo cateva zile, nu i-a mai convenit si la adus la serviciu. Era intr-o cutir de carton, cu un culcus din haine si vreo 3 feluri de carne langa el. Nu prea manca si era cam slab. Un coleg de munca i-a luat cutia si a aruncat-o cu totul si a lasa cainele liber. Dupa un timp a ajuns sa manance orice, s-a ingrasat si a prins vigoare si viteza in miscari. Asa frumos s-a facut incat l-a luat un inginer acasa.
Poate ca povestea asta te ajuta cu ceva