| Fiona_Agnes_1988 a întrebat:

De o luna hranesc o catea maidaneza in spatele casei (stau la tara la marginea localitati), dimineata era bine a fost cu mine pana la statia de autobuz, insa cand am venit am observat ca avea un comportent ciudat, o strigam si nici macar nu ridica capul, apoi mi-am dat seama ca e ceva cu ea.
E letargica, insa a avut pofta de mancare, a mancat. Nu se poate tine pe picioare, mai ales pe cele din spate, desi e o catea slaba, nemancata, pana a ajuns la mine, are abdomenul cam umflat, nu mai latra, nu scoate un sunet, nici macar nu geme de durere. S-a chinuit sa se ridice insa cade inapoi. Acum zace mai rau. Doar capul ce il ridica si respira greoi si ii bate inima extrem se repede.
Ce poate avea? Otravita? Lovita de masina, ceva?
Eu nu imi permit sa o duc la veterinar, nu am bani. In momentul de fata am 15 lei in casa.
Cum pot sa o ajut? Am pus-o la scuteala la o claie de paie si am acoperit-o cu o haina. Mi-e frica sa nu chinuie prea mult

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Te felicit pentru gestul tau,dar catelusa are nevoie de un consult medical. Daca nu-ti permiti sa o duci la medic,fa o fotografie si posteaza pe Facebook in grupul SOS Animal Rescue, sau poti apela la o asociatie din judetul tau. Sper din suflet sa gasesti o rezolvare iar catelusa să ajunga pe mana unui medic.Te rog sa ai grija, multi pot spune ca pare a fi otravita si te vor indemna sa-i dai apa cu sare, sa nu faci asa ceva. Sper sa te ajute raspunsul meu, multa sanatate catelusei.

| Fiona_Agnes_1988 explică (pentru GabyT10):

Va multumesc din suflet. A doua zi a fost in picioare, ma astepta bucuroasa usor alergand, de atunci totul e ok. Ma intreb daca poate o fi mancat ceva de pe camp. Sper ca pe viitor sa se lase prinsa sa o pot baga in curte. Unde stau 5, mai incape una.

| GabyT10 a răspuns (pentru Fiona_Agnes_1988):

Ma bucur din suflet ca este bine happy. Exista posibilitatea sa fi mancat ceva, nu este exclus.Incearca cu recompense sa te apropii de ea, daca ajungi sa te imprietenesti cu ea si sa o mangai, de aici totul este usor si sunt sigura ca va fi foarte fericita alaturi de famlia ta happy.Sa-ti traiasca blanosii happy

7 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cred ca de la "hrana" ta i se trage.

| Slijmartani a răspuns (pentru Panamax):

De ce crezi asta?

| Fiona_Agnes_1988 explică (pentru Panamax):

In primul rand cateaua e a strazii. Au aruncat-o niste persoane aici Iocalitate, fapt spus chiar de alte persoane care au vazut-p de cel putin doua luni vagabondand. Si da de 3 saptamani o hranrsc eu, vine sa pun mana pe ea insa inca nu se lasa prinsa, ca sa o adopt. Asa ca de parerea ta chiar nu imi pasa

| IamJoKeR a răspuns:

Sa nu fi trecut cineva pe lângă ea si sa o fi lovit, sa o sperie, sau chiar bata.

| Aube a răspuns:

Umflata, respira greu. Este foarte bolnava. Daca nu o poti duce la veterinar, dar stai in apropierea unui oras, o poti duce la un adapost de animale. Acolo va fi ingrijita. Mai sunt si asociatii de protectia animalelor. Poti sa suni la ei sa vina sa o ia.