| wpAbby a întrebat:

Doresc niste informatii despre rațe (categoria pasari)...cu ce se hranesc,cat spatiu le trebuie,cand trebuia sa le dai mancare, daca e nevoie neaparat de o balta sau merge si o copaie (de bebelusi) etc. Apreciez orice raspuns.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rata, ca orice pasare de curte, se hraneste cu boabe, iarba, concentrate, paine, etc. In satul in care am crescut eu nu aveam apa din paraie si oamenii cresteau rate cu gramada. Le dadeam drumul pe afara din curte (era un sat mai izolat nu in drumul masinilor) si mergeau la izvoare. Unii isi facusera cate o groapa in curte, o groapa betonata de 25 cm adancime si (depinzand de numarul de rate) de un metru patrat sau doi ca suprafata. Acum sunt si prelate speciale. Poti sa faci o simpla groapa in pamant si sa pui o prelata care pastreaza apa. La o rata iti trebuie si un ratoi ca sa aiba boboci. Cu bobocii este mai complicat. Lor trebuie sa le faci o fiertura din urzici sau alte plante, amestecate cu faina de porumb. Uneori trebuie sa-i hranesti fortat ca nu vor sa manance sau nu stiu. Cand se imbolnavesc sunt foarte sensibili si atunci bunicii mei procedau sa le dea ulei pe gat cu pipeta (2-3 picaturi) si lua medicamente pe care tot asa le dadeau fortat. Daca vrei s-o tii doar de forma, asa ca pe un animal de casa, o copaie este destul. Trebuie sa tii cont ca sunt galagioase si mai ales daca este despartita de card vei avea o lunga perioada de scandal. Asta doar daca nu iei o rata leseasca. Aste nu scot sunete.

| wpAbby explică (pentru Salontanul):

Multumesc.Si eu m-am apucat azi de treaba.Am sapat o groapa unde am pus o copaie momentan. Daca nu ii iau un ratoi, poate sa moara de singuratate? Se aplica si la pasari aceasta "regula"?

| Salontanul a răspuns (pentru wpAbby):

Nu cred! N-am auzit de asa ceva. dar este posibil. Si pasarile au sensibilitatile lor, uneori mai mari ca ale oamenilor.

3 răspunsuri:
| wpAbby explică:

Tin sa mentionez ca am sa cumpar o rata de curte.