| CineSuntEu a întrebat:

Doresc sa îmi cumpar o lanseta pentru pescuitul la clean, cu pluta. In marea majoritate a timpului ma duc pe o vale de la sat. Nu sunt hotarat daca sa imi iau una de 5 metri sau de 6? Ce părere aveti? Care ar fi mai buna?
Multumesc.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Sincer si cea de 5 metri mi se pare prea lunga, mai ales ca de obicei mergi mult pe jos pana gasesti un loc ok. Cleanul, mreana, pastravul nu sunt pesti pe care sa-i prinzi peste tot, ci numai in anumite locuri si intr-un anumit timp al zilei.
Deci eu recomand una de 4 metri, din 2 bucati sau 3 si sincer eu le prefer cat mai rigide posibil, pentru ca poti ajunge si in situatia sa pescuiesti la apa curgatoare si trebuie sa mentina varful cat mai drept.
Un alt aspect : cleanul si rudele lui sunt pesti oarecum pradatori, adica musca si fug, iar trasatura lui este puternica si f rapida, nu se compara cu pestii de balta, deci trebuie sa ai un varf cu actiune rapida si o lanseta cat mai usor de manuit si o reactie rapida la trasatura pestelui. Nu se compara cu lansetele sau unditele lungi de crap, care abia trage, pleaca cu ea, o mai misca, iar o lasa... si tot asa.