| alinutzu7 a întrebat:

Eu sunt un baiat de 12 ani si as vrea un animal de companie.Eu o sa-l duc la tara la bunicii mei care nu au grija in permanenta de el dar eu am sa-l vizitez des.Eu nu pot sa-mi cumpar caine pentru ca ii trebuie multa atentie asa ca intre papagal, reptile si pesti(daca sunt pesti vreau o rasa mai speciala). Animalul sa coste intre 250-300 ron pentru ca ii cumpar si accesorii de cam 200 ron. dati-mi rasele de papagali, reptile sau specii speciale de pesti in care ma incadrez in bani si la optiuni. Dau fundita celui mai bun raspuns! Multumesc!

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Orice "animal de companie" ti-ai lua, oricare dintre ele are nevoie de multa atentie. Crezi ca un papagal sau un peste de o rasa "mai speciala" are nevoie de mai putina ingrijire decat un caine? Si se numesc "animale de companie", adica animale care iti sunt alaturi tot timpul si cu care tot timpul trebuie sa fi impreuna. Nu se numesc "animale de vizita"! Indiferent cati bani ai la dispozitie ca sa iti satisfaci acest capriciu. Ca de pasiune, in cazul tau, nici vorba!

| Patry a răspuns:

Buna alinutzu7!

Ti-ai putea lua un porcusor de Guineea se gaseste si in magazinele de animale si nu costa mai mult de 2 milioane! Este dragalas si il poti tine in apartament nu la tara.

Daca nu sti cum arata Porcusorul de Guineea uite niste poze:

http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sau un Hamster pitic uite o poza:

http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sper ca te-am ajutat chiar daca nu sunt pesti reptile etc. Paa!

| Marina1000 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu cumperi nimic.deoarece.pana si pestii au nevoie de ingrijiri speciale.iar daca zici ca ei nu prea au grija de elsad. decat sa chinui un suflet nevinovat eu zic sa ai rabdare pana te faci mai mare.si vei avea timp sa il ingrijesti.si eu am facut la fel cand eram de varsta ta.am avut in jur de 4-5 catei si toti au sfarsit ba la tara.ba la rude.ba la prieteni.pentru ca nu puteam avea grija d eitongue.dar acum tu faci ce vreibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Dece nu de iei un hamster? Eu am sunt foarte usor de ingrijit, le faci o data pe saptamana curat si dimineata si seara le pui mancare. Se joaca cu tine te amuza si nu am nevoie de multa atentia, sunt nocturni ziua nu stau prea mult. Sunt si ieftini. Succes! O da... si se pot inmulti! Papagalii am nevoie de multa atentie si naparlesc fac galagie, iar reptilele si pestii costa cam mult. Pestii pot sati moara si ceva special acvariu cu apa sarata care e foarte scump. Si eu vreau reptile dar sunt putin cam scumpe si cred ca vor si ele atentie.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-a si o pisica deoarece nu tot timpul vrea sa se joace mai mult e somnoroasa dar te-as sfatui sa-ti un papagal perus nimfa s-au marele alexander eu zic marele alexander sper ca te-am ajutat