| GiuliaMariaaa a întrebat:

Bună!

Iarăși, o întrebare despre pisici. Acum 2 săptămâni pisicile mele au murit de parvoviroză. Am avut pisici mereu și mi se părea oribil să nu mai am, așa că am adoptat un pui de cam 6 luni. Astăzi am sunat la cabinetul veterinar pentru a vedea dacă medicul îl poate vaccina, pentru a nu se repeta situația, dar el mi-a spus că există riscuri să se poată îmbolnăvi, chiar dacă după moartea pisicilor am curățat și dezinfectat casa și îl va vaccina abia vineri, dacă nu prezintă simptome. Întrebarea mea este: Care credeți că sunt riscurile de infectare, având în vedere că am dezinfectat? Menționez că una din pisicile care a murit avea obiceiul să se ascundă sub pat. Am curățat și acolo, dar nu cred că peste tot, iar atunci când am adus noua pisică, a stat câteva minute (maxim 10) acolo. Credeți că virusul se poate lipi de ea într-un timp așa de scurt?

Răspuns Câştigător
| danapopescu3011 a răspuns:

Buna! Si eu am avut o pisicuta cu parvoviroza, insa din fericire a scapat. In acelasi timp, sora ei, cu care sta bot in bot, nu a avut nimic si nici celelalte 3 pisici din casa. Nu iti pot garanta ca virusul nu se va lipi de ea rapid, dar din experienta mea iti pot spune ca nu prea cred. La modul ca pisicuta bolnava a mea nu a fost izolata de restul. Multa sanatate blanosului!

1 răspuns: