| Alexia14Drilea04 a întrebat:

Buna, ieri mi-am cumparat un papagal nimfa.Nu stiu daca este normal dar de cand l-am luat nu a mancat si nu o baut deloc.Este foarte tacut si de multe ori sta intr-un singur loc in colivie destul de mult timp.M-am gandit ca se intampla asta deoarece e in perioada de acomodare, sau este trist ca e singur in colivie.Este mai bine sa mai cumpar unu pentru a fi pereche?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă doar ieri l-ai luat, ar fi cel mai probabil lipsa de acomodare. Trebuie să accepte noua casă, apoi va mânca.

| Helloyellowday a răspuns:

Bună, eu am avut o pereche de nimfe, mascul și femelă. La inceput când i-am adus la mine acasă pentru prima oară, masculul nu mânca, era perioada de acomodare. Abia dupa trei zile a început să mănânce și să bea apă. Nu are ce să fie altceva, decât perioada de acomodare. În primele zile este foarte important pentru pasăre să fie într-un mediu calm, fără gălăgie, ca să se acomodeze mai rapid. Cât despre pereche, sunt nimfe care trăiesc fără pereche, dar necesită să petreceți mult timp cu nimfa ca să nu se simtă singură. Dacă nu aveți mult timp pentru pasăre, atunci ar fi bine să aibă o pereche.