| alexiiatdr a întrebat:

Buna!
Ieri mi-am luat un PESTE BETTA și nu am fost prea informata in legătura cu întreținerea acestora. Ideea e ca mi se pare ca e bolnav: ieri era mai activ, când l-am luat avea deja părți ale cozii nepigmentate, iar azi înoată cu partea din spate a corpului ușor înclinată orizontal in timp ce o parte din coada de sus i s-a lăsat puțin. De curând m-am informat mai mult și stiu ca am greșit luându-i un bol de doar 3 l și punându-l direct in apa noua fără sa o păstrez pe cea veche, iar oamenii de la magazin nu se prea pricepeau. I-am pus 2 plante de plastic dar nu cred ca ii zgârie coada. L-am harnit ieri când l-am adus cu un fulg, azi de dimineața i-am mai dat unul și la fel și in seara aceasta. Dacă ați putea să-mi dati sfaturi și să-mi spune-ți dacă e motiv de îngrijorare ar fi perfect!
Mulțumesc mult!

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Pai ce bol? Daca n-ai acvariu cu oxigen, pai sa-l faci friptura happy Doar in desenele cu Tom si Jerry plutesc pestii in bol. Trebuie acvariu cu instalatie de oxigenare, daca apa nu-i oxigenata, n-are ce respira, evident ca ii e rau. poate sa faca altele la creier, ca si omul, cand n-are oxigen. Du-l inapoi, ca sa-l salvezi. Zi-le sa-l tina putin la ei pana reusesti sa iei acvariu

| alexiiatdr explică (pentru Sonia822):

Stiu ca acvariul nu e bun, dar îl voi schimba. Apa e de la filtru și e oxigenată cat e cat. acolo era ținut într-un bol de 1 l și mulți pești erau pe moarte pentru ca cei de acolo nu știau sa aibă grija de ei. consider ca ii e mai bine aici decât la magazin. astăzi pare mai bine și oricum ii voi schimba jumătate din apa. mai ai vreun sfat?

| alexiiatdr explică (pentru Sonia822):

Btw, i-am pus și o oglinda, sa nu se mai simtă așa singur(nu in bol, evident)

| Sonia822 a răspuns (pentru alexiiatdr):

I-ai pereche. Eu daca ma uit in oglinda, nu simt ca sunt in colectiv tongue