| Amalia_Amalia_1983 a întrebat:

Buna, îmi poate spune cineva la câte luni pot să îmi spăl cățelușa (adică să i fac o băiță)

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Eu le spal pe ale mele o data pe luna si le merge bine

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 2 ori pe săptămână

| Anapanda a răspuns:

Spălarea câinilor este un proces complicat cu care trebuie să obișnuiți animalul treptat. Câinele trebuie familiarizat cu locul unde doriți să-l spălați când va crește. Dacă alegeți cada, atunci trebuie să îl puneți în cada goală la început și să îi oferiți recompense, astfel va înțelege că nu i se întâmplă nimic rău. Apoi, treptat, trebuie să introduceți apa, asigurându-vă că nu este nici prea caldă, nici prea rece. Apa va fi până la nivelul genunchilor câinelui. Pe toată această perioadă recompensați animalul. Când s-a obișnuit puteți să folosiți dușul. După vârsta de 8 săptămâni se pot introduce șampoane specifice vârstei, blănii etc.

Indiferent de vârsta animalului, în timpul băii trebuie evitat contactul produselor de curățare cu ochii și urechile acestuia. În urechi se recomandă introducerea unor tampoane de vată, iar curățarea acestora se face separat cu produse dedicate toaletării auriculare.

În cazul puilor care au o schemă de vaccinare ce se întinde pe parcursul mai multor săptămâni, trebuie acordată o atenție aparte, deoarece nu este indicat ca animalul să răcească. De aceea este necesară evitarea spălării animalului până la terminarea schemei de vaccinare. Însă, dacă totuși se hotărăște îmbăierea lui, acesta trebuie uscat bine, ținut la căldură, evitați curenții de aer până la uscarea completă atât a blănii, cât și a pufului de la baza blăniței care rămâne umed.

Spălarea puilor nu trebuie să fie mai frecventă de o dată pe lună. Dacă animalul se spală mai des, pielea i se va usca. La câinii adulți se recomandă cam 3- 4 băi anual, însă la câinii de apartament se poate ajunge la o dată pe lună, însă nu mai des de atât.