| Simiina8 a întrebat:

Buna imi puteti face o lista cu ce are si cu ce nu are voie sa manance un porcusor de guineea? dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| zozoMik a răspuns:

Buna
Uite ce stiu eu despre hrana acestuia :
Stiu ca Porcusorul de Guineea va avea acces in permanenta la apa de baut. Este gresita ideea, ca el nu are nevoie de apa. Este o mare diferenta dintre a supravietui, sau a trai sanatos! Desi verdeturile, legumele si fructele contin o cantitate semnificativa de apa, este greu de apreciat ce cantitate de lichide ar asigura nevoile sale zilnice, aceste nevoi fiind influentate si de temperatura mediului, umiditatea aerului, greutatea/starea porcusorului.
Acum despre hrana acestuia:
Daca animalutul este luat de curand, adica dabia l-ai cumparat, este indicat sa nu`i schimbi brusc dieta happy Este preferabil sa primim de la crescator hrana pentru aproximativ o saptamana. In asa fel vom putea amesteca cele doua alimente si vom avea posibilitatea sa trecem treptat la noua hrana, daca schimbarea dietei e necesara.
Fanul are un rol deosebit in digestia porcusorului, asa ca iti recomand sa ii dai in permanenta fan.
Necesita hrana vegetala cu un continut mai scazut de proteine, si mai bogat in fibre, continutul inalt de fibre fiind un element esential in dieta lui.
Papadia, traista ciobanului, rocoina, trifoiul, trifoiul salbatic sunt si ele o alternativa in alimentatie.
Evita hranirea porcusorului cu verdeturi, legume si fructe murdare, sau cele care au fost tratate cu diferite substante toxice.

Voi enumera cateva verdeturi, zarzavaturi si fructe care se pot da porcusorului - alternativ - pe langa iarba verde si fan:
- morcovi (daca e produs organic/bio, o bucata mai mica se poate da zilnic) castraveti, marar, gulii, frunza de gulii, patrunjel, frunza de patrunjel, frunza de morcovi, ardei gras, frunza de broccoli, sfecla furajera (si frunza), rosii, frunza de conopida, conopida, pastarnac, vanata, salata verde, varza, mere, cirese, piersici, struguri, prune, mandarine, portocale, banane, kiwi, lubenita, pepene, dovleac, dovlecel, matasea frageda de porumb, coaja frageda a stiuletei de porumb, frunza verde a porumbului, sparanghel, mazare frageda in pastaie, napi, frunza de mustar, sfecla rosie, frunza de telina, frunza de ridichi, spanac, frunza de cicoare, andive etc.
Si cam atat :X

3 răspunsuri:
| SDavidS a răspuns:

Legume pe care le poate manca(nu prea mari si nu prea multe pentru ca face diaree):patrunzei, morcovi, sfecla rosie, castreveti, marar, telina, salata, spanac...

| K3vin a răspuns:

In primul rand sa aiba mult rumegus, sa aiba un tubulet cu apa special pentru porcusori, mancarea in orice bol! si poate sa fie diferita! sa aiba in special un mar sau un fruct acolo dar sa fie taiat si frunze de varza! in rest trebuie sa ai grija de el si sa ii dai drumu prin casa, sa faca miscare!