| Pufffx a întrebat:

In copacul din fata blocului meu in fiecare an i-si face cuib niste gugustuci anul asta si-au facut iar copacul este foarte inalt si cuibu este pe o creanga inspre geamul meu, pasarile s-au obisnuit foarte, mult cu oameni care ii privesc si vin si mananca chiar de langa tine daca le dai paine, azi de dimineata mama puiului a coborat sa ii ia mancare si cand ma uitam se asezase jos pe o bordura si a speriat-o o pisica si a facut-o sa se duca fix in fata unei masini.Imi este foarte mila de pui azi a stat toata ziua singur in cuib si tatal nu vine sa ii dea de mancare, nu pot sa ies pe geam sa il trag cuibu in casa pentru ca este la o distanta de circa 2 metri si nici sa ma urc in copac pentru ca cuibul este in pe intersectia a doua ramuri foarte subtiri.Ce ma sfatuiti sa fac? Am mai gasit o dta un pui de gugustiuc dar jos pe iarba l-am crescut 3 luni in casa si pe urma l-am dus la tara si acum se plimba cu porumbei de acololaughing. Daca cineva stie va astept cu sugestii daca au idei prostesti cum ar fi sa sun la pompieri sa taca si sa sune ei la cine or vrea.Multumesc frumos:*

3 răspunsuri:
| FeraruAndreea a răspuns:

Foloseste un bat ceva lung pentru a pute lua cuibul si apoi incearca sa te asiguri de sanatatea lor si sa ai putin grija de ei pana cand vor putea sa se tina pe picioare apoi poti sa ii duci undeva la tara sa nu se intample ceva rau cum s-a intamplat cu mama. Sper ca te-am ajutat si frumos gest.

| Toto47 a răspuns:

Este frumos ce vrei sa faci. incearca sa faci un suport. gen- doua bate lungi da lemn(ca alea pentru mop, sau batele de la matura) si leaga-le intre ele. scoate inventia pe geam si i'a cuibul ca, cu o lopata. daca nu te descurci cere parintilor tai ajutorul

| Pufffx explică (pentru Toto47):

Multumesc frumos o sa incer sa fac asa maine am sa vorbesc si cu un docotr veterinar care este foarte de treaba si imi duc mereu animalele la el sa vad ce zice sa nu il speri sa se agite si sa moara am sa incerc maine tata sa il prinda pe geam cu betele alea cu plasa si eu sa stau jos sa nu pice vad eu.Multumesc inca o data. Fundita:*