| bettybetty a întrebat:

Buna lume.
Am o problemă cu catelusa mea. Are 6 luni și e învățată să facă pe covoraș sau pe balcon când e deschis.
Ea sta mereu cu mama în camera ei.
Problema e ca, mama a plecat o vreme și catelusa face lipsa mare în patul ei.
Prima săptămână, nu s-a întâmplat. Din a2a săptămână, face zilnic lipsa mare în pat.
Covoraș are, balcon e deschis, dar face în pat.
Oare face din dor după mama? Fiindcă non-stop e cu ea... Sau de ce? Cum aș putea remedia situația?
E un lucru brusc, fiindcă niciodată nu făcea în pat...

6 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

O exista o explicatie, stres, anxietate, se simte parasita. Insa problema mare e ca n-a fost invatata sa faca afara sau intr-o litiera speciala. N-am mai auzit asa ceva, sa faca pe covor! Sau pe balcon, la liber. Ce, tu faci pe covor, sau ai locul tau?

| Ana7807820 a răspuns:

Animalele au si ele sentimente. Cainele se obisnuieste cu mirosul stapanului sau dupa ce atinge maturitatea. Asta, ca sa iti faci o idee.
In al doilea rand, cainele nu e facut sa stea la bloc, ci la curte.

| bettybetty explică (pentru Ana7807820):

Există câini și de bloc, cum e al meu.
Mic, blana aproape ca cea a omului, nu e ca al cainelui normal... nu-și schimbă blana. Se murdareste repede, intra toate lucrurile în el și e plină de scaieti și te miri ce...
De asta se numesc câini de apartament.
Un câine ca al meu la curte, ar arata ca un mop cu care tocmai am spalat

| Tagarta_Florentina_1996 a răspuns:

Exact prin aceeași situație am trecut si eu cu cățelușa mea de 6 luni. Am ajuns la concluzia ca da, de dorul mamei face așa?

| bettybetty explică (pentru Tagarta_Florentina_1996):

E covoraș de câini. se schimbă.
O scot afara și face afara, dar face și în casa, pe covoraș sau balcon... Nu se tine

| bettybetty explică (pentru Tagarta_Florentina_1996):

Multumesc. Sper ca, când se va întoarce, se va potoli.
Face afara, și în casa, avea locurile ei. Nu stiu ce a apucat-o. O fi dorul