| Alexandrainfinit a întrebat:

Buna, motanul meu are 8 luni aproape 9 si am inteles ca la varsta asta incepe sa isi marcheze teritoriul. Cum arata si cum miroase? Azi, pe podea eliminat un lichid galben care arata ca urina dar mirosea urat si am observat ca de cateva zile, cand vin de afara in casa miroase a ce am sters eu acum câteva minute. Eu cu parintii am vorbit sa il ducem la veterinar ca sa il castram, in curand deci e ok. Dar cum fac sa nu mai miroasa? Miroase dar nu stiu de unde... Deci, lichidul pe care il elimina pentru a iti marca teritoriul cum arata si cam cum miroase? In caz ca nu e urina, dar nu cred pentru ca urina nu miroase atat
de rau gen cum mirosea lichidul ala.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Haha, mi-am tinut motanu necastrat 6 ani, am aruncat 2 canapele PUTREZITE si miroseau de te INTOXICAI [ nu faceti ca mine laughing ].
Pai lichidul acela este pipilica laughing dar miroase asa nasol pentru ca asa miroase la motaneii necastrati.
Daca mai miroase desi ai sters e clar ca a mai facut prin locuri ascunse, dupa mobila de exemplu, al meu a facut inclusiv pe perete in multe locuri, se urca pe canapea sau pe mobila si pacwinking stropea laughing peretele, erau o gramada de dâre - nu mai zic de pipi in geanta laughing pe geaca, pe blugi, in PAT laughing
Deci castrare cat mai curand ca daca il lasi asa nu e bine nici pentru el daca tot nu il duci la monta plus ca iti nenoroceste casa si se si invata asa [ al meu inca mai face cate o... nefacuta, dar acum miroase f putin a pipi nu a TOXIC, cam 13% din motanii care au marcat fac asa si dupa castrare conform statisticilor ].
Deci 100% e urina, lasa si tu geamu deschis cateva ore [ stiu, e frig ] ca sa iasa mirosu ca mai ales la caldura mai rau miroase si spala foarte bine pe jos + cauta prin camera sa vezi unde a mai facut.
Bafta!

| Vikaa a răspuns (pentru alina2k18):

Trebuie multa inconstienta sa iti lasi animalul necastrat, marcarea de teritoriu nu o mai face daca e castrat cand trebuie.Un motan/o pisica se castreaza/sterilizeaza inainte de 5 luni, la femele pentru a se evita primul val de calduri, iar la motani pentru a se evita marcarea teritoriului si agresivitatea. Dupa 6 ani l-ai castrat sau i-ai facut viteza? Ca stapan, esti responsabil de animalul tau, trebuie castrat conform legii, e un metis/maidanez mai exact rasa europeana.

| alina2k18 a răspuns (pentru Vikaa):

Da, am si zis sa nu faca nimeni ca mine.
Cum sa ii dau viteza? E sufletul si inima mea, face 11 anisori in vara big grin bineinteles ca l-am castrat atunci la 6 ani.
De agresivitate nu mai zic nimic laughing e doar nasol cand ma intreaba lumea ce am patit pe picioare laughing si acum cand il apuca ma maraie dar nah, asta e, bine ca nu ma mai ataca sa ma faca praf laughing
E birmanez al meu.

3 răspunsuri:
| Katte a răspuns:

Poate e puroi....asa este! Probabil s-a lovit, asa a patit si motanul meu