| BlackRaven45 a întrebat:

Niste sfaturi pentru alegerea unui microscop? happy

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gama de marire si de calitate a microscoapelor este foarte mare, la fel si pretul lor.
Totul depinde: pentru ce- si cat de des vrei sa-l folosesti.
Pentru simpla curiozitate de elev, un microscop care mareste de 100-300x este bun, poti cedea cu el inclusiv celulele plantelor, a sangelui etc. si sunt destul de ieftine.
Pentru uz profesionist, microscoapele sunt deja mai performante, dar si mai scumpe.

| WhiteLife a răspuns:

Presupun ca e vorba de microscop optic. Mai intai trebuie sa ai idee ce anume vrei sa vezi la el; pe langa microscopul in sine ai nevoie de lame si lamele, ustensile cu care sa faci sectiuni si, mai important, cunostinte. Pentru ca nu poti pur si simplu sa pui ceva la microscop (ce vrei tu). Unele formatiuni se vad doar in prezenta unui colorant si doar printr-un anume fel de sectiune (la unele transversala, la altele longitudinala etc). Sigur, daca toate acestea nu constituie o problema, atunci il poti alege in functie de pret si date tehnice, eventual prin comparatie cu altele. Te mai poti uita la comentarii pe diverse site-uri, tot timpul le-am gasit utile.