| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca am nimerit categoria.
Am niște pui de găina si unuia dintre ei, i au paralizat efectiv picioarele dar pe spate, gen sta pe ele, nu in fund.
E asa de 3 zile, mănâncă, bea apa, dar as vrea totuși sa stiu macar ce are sa i pot găsi un tratament. Astept orice părere sau raspuns.

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Baga picioarele paralizate in spirt medicinal si sa stea cam 1-2 minute si apoi pune sa stea deoparte si da-i sa manance numai ou fiert si branza de vaca in fiecare zi pana sa refaca picioarele!

| Jager a răspuns:

La paralizie nu exista tratament concret deocamdata, mai ales la niste pui de gaina... Sfatul meu este sa nu te mai chinui cu el, sau sa nu l lasi tu sa se chinuie, sacrificandu-l.

| untu a răspuns (pentru Jager):

Nu se chinuie, daca nu piuie si mananca si bea apa! Isi revine numai daca bagi picioarele in spirt 1-2 minute si sa dea sa manance numai ou fiert si branza de vaca in fiecare zi pana isi va prinde puteri si va putea sa mearga!

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Pai nu stiu caum sa iti spun,si noi am avut un bpui manca,bea apa, si tot asa, si i-am bus un bat de marimea piciorusului si i l-am bandajat-piciorusul trebuie sa fie drept, i-am facut si putintel de masaj, si-a mai revenit dar peste 3-4 zile a murit

| untu a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Nu se pune betele la picioarele paralizate, ci numai cand sunt rupte!

| Doina_Muntean_1971 a răspuns (pentru untu):

Eu asa am facut si si-a mai evenit, dar a murit din cauza ca ceilalti tot il ciupeau, si la ciupit intre ochi si nas.si a murit

| untu a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Mai,mai,mai! Trebuia ca puiul sa stea separat de ceilalti pui!

| Doina_Muntean_1971 a răspuns (pentru untu):

Asa am facut si el plangea si l-am pus la loc