| Idontcare69 a întrebat:

Nu știu sigur sexul peruseilor mei, unul are nasul roz iar celălalt nasul albastru happy si nu stiu cate luni au, am uitat sa intreb vanzatoarea de la petshop. Cum pot afla?

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Determinarea sexului la perusul adult

Unul dintre indicatorii cei mai siguri este zona carnoasa de deasupra ciocului (practic, "nasul"), care este colorata in albastru intens la masculul adult si in beige ciocolatiu la femela. Culorile se "adancesc" in perioadele de imperechere, devenind ceva mai inchise, mai profunde.

Atentie, insa - culoarea acestei zone carnoase de deasupra ciocului poate sa insele proprietarii de perusi fara suficienta experienta, intrucat la femelele foarte tinere este colorata in albastru deschis, alburiu.

Determinarea sexului la pui

Cand sunt pui, narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.

| Jo17 a răspuns:

Buna! am si eu 2 perusi :) Cel cu "nasul" albastru e mascul. poti afla aici mai multe despre perusi https://www.google.ro/......https?/url Prezinta varsta lor, cate pete au pe la gat. daca au 2 pete, au 2 ani, de exemplu.