| coccy1 a întrebat:

Buna, parintii mei aproape au terminat mansarda (mobilat etc) iar eu ma voi muta acolo incurand. Insa, parca m-as simti singur daca as sta acolo fara cineva, bine, un acvariu cu pesti voi avea. Dar, eu ma gandeam la ceva blanos, pe care sa-l mangai, si anume un catel. Mie mi-ar placea un catel dragut de talie mica (nu mini-toy) deoarece mi se pare ca nu sunt ok. In fine, eu ma gandeam sa adopt un caine de la adapost, insa, am vazut ca nu prea sunt caini de talie mica la adapost. Si cand va fi gata, voi mai da o fuga pana la adapost, daca nu o sa fie nici atunci, cred ca imi voi lua un pechinez, adica mi se pare dragut, nu creste foarte mult si mi se pare destul de ieftin. In plus nu as vrea sa ma duc 80+ km in alte judete dupa un caine, eu stau in Arad, si aici nu prea sunt caini, dar am vazut niste pechinezi draguti.

Stiu ca nu e prea ok sa cumperi animale si nu incurajez lucrul acesta, dar daca la adapost nu sunt caini pe placul meu (adica mici care nu cresc mari) atunci nu am alta optiune decat sa cumpar.

Eu m-as mai fi gandit la o pisica, imi plac foarte mult, dar parca as vrea sa ma mai duc si pe afara la plimbare cu animalul, iar pisica nu se poate plimba in lesa. Si plus ca un caine este loial si te apara, dar o pisica ce face? Sta, se uita si fuge daca esti in pericol.

Deci. Ce parere aveti de un pechinez? Se dreseaza usor, ii cade par mult, este agresiv din nastere pentru. ca asa l-a invatat mama lui sau tu trebuie sa-l inveti sa fie cuminte?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Intotdeuna mi-au placut cateii de talie mica dar musai cu par scurt asa ca iesea din calcul pechinezul care se stie ca au parul lung, numai ca intamplarea a facut ca atunci cand mi-am cautat sa cumpar un catel din obor sa dau peste un om in carut, nu avea picioare care vindea 3 catelusi frati pechinezi dar nu pur, erau corciti si unul din ei er cu parul scurt.Ma atras tocmai ca avea parul scurt asa ca mi-am calcat pe inima si am luat un pui de pechinez corcit pentru ca nu aveam alternativa, nu mi-a mai placut nici un alt caine de acolo.Acum la 2 ani de la cumpararea cainelui pot sa declar din tot sufletul ca iubim toata familia catelul respectiv si cred ca este cel mai alintat caine din viata mea si nu concep sa moara vreodata.Deci da,daca vrei un pechinez nu sta pe ganduri,este un animalut extrem de dragalas, iubitor, potrivit pentru traiul in casa, in schimb sa nu ai iluzii sa te apere ca nu e in stare, este doar o jucarie vie plina de dragalasenie

2 răspunsuri:
| Daryusxz a răspuns:

Mergi de 2-3 ori cu câine pe zi afara sau de cate ori îl scapa afara? Da poate 1 an doi dar devine monoton ie poate nu ai timp chef ești cu prietena și noaptea dar tu trebuie sa scoții câine le e revelion bei cu prietenii tu trebuie sa scoți câinele ai dușmani? Ia-ți un spray paralizant și aia e am pisica și aleg pisica cica o poți antrena să facă și la wc.

| coccy1 explică (pentru Daryusxz):

Da, daca ar fi sa ne gandim la plimbari parca nu as avea chef sa-l plimb toata ziua si in plus cainii sunt pentru un om linistit fara treburi dar cred ca ai dreptate, o pisica ar fi cel mai ok.