| Dianaaaa27363 a întrebat:

Perusul meu are aripa rupta si nu stiu ce sa fac.E asa de mult timp si nu am posibilitatea de a merge la veterinar.Stie cineva cum se trateaza o aripa rupta acasa?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

I se pune o scandurica de aripioara rupta. Asta o face veterinarul ca de-l lasi asa, risti sa nu mai poata folosii aripioara aia, niciodata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sper sa nimeresti la un veterinar care se ocupa si de pasari. Fiindca multi nu se pricep, decât la câini și pisici, iar restul îi depășește.
Daca e de mult timp, nu e bine. Sper din inima, ca aripioara lui sa nu se fi sudat gresit. In acest caz, nu va mai putea zbura niciodata.

| Vasile_Marius_1992 a răspuns:

Buna... Imi pare rau pentru perusul tau dar este urgent să îl duci la veterinar, pentru ca înafara ca trebuie să îi pui o tija pe aripa nu poti sa faci nimic altceva...
Are nevoie de mult calciu pentru regenerare și plus ca tija nu poti sa Io pui așa ușor și o sa se zbate care duce la durere în plus. Mai bine te chinui sa o duci la veterinar... Acolo poate sa ii faca injecție cu vitamine pentru regenerare și știe cum sa ii pună tija... Bafta