| anonim_4396 a întrebat:

Buna,pot sa zic ca am ramas destul de uimit pe sectiunea Hobbies and Pets.

In primul rand,tu ca stapan cum poti fi atat de iresponsabil incat sa-ti lasi pisica sa se duca prin vecini sa se imperecheze si mai apoi sa vina cu burta la gura,mai apoi naste si ce faci cu puii? Nimeni nu se omoara sa adopte asa ca cel mai probabil recurge la abandon,ca stapan de caine,stiind ca patrupedul tau sufera de o boala grava sau mai putin grava,ai impresia ca pe net ca vei gasi raspunsurile,ai impresia ca suntem veterinari sau mai stiu eu ce,fiecare isi da cu parerea care mai de care,omorandu-ti animalul usor si sigur,de aceea exista VETERINAR,ca sa mergi cu el sa ti-l trateze.

In al doilea rand,am vazut un anunt care m-a facut sa explodez,era o tipa sau un tip care spune ca e foarte fericit ca pisica lui toarna pui dupa pui in fiecare an, care mai e sansa de supravietuire acelei pisici, care va fi viitorul acelor pui stiind ca nimeni nu-i vrea, pentru ca nu sunt nici macar metisi.Am vazut multi ce cumpara pui de la samsari,care va fi viitorul acelor pui, preferam sa dam banii pe niste mixuri care vin la pachet cu diferite boli genetice rasei respective in loc sa adoptam, sunt la fel de frumosi si dragalasi maidanezii, nu costa nimic.Vazusem 2-3 anunturi cu "vand bichoni" sau mai stiu eu ce, la pretul de 500 lei, ce garantie ai ca puiul ala va fi perfect sanatos, ce garantie ai ca va fi imun la boli, nestiind istoricul parintilor.Am mai vazut anunturi cu unii care si-au luat un caine dintr-o rasa si nu stiu cu ce se mananca,ajung acei caini la maturitate cu tulburari de comportament,nemaiputand sa-i controleze asa ca-i abandoneaza,crezand ca asta e rezolvarea problemelor,din contra,asa se formeaza haitele si pot ataca persoanele de pe strada,tot ei ajungand sa fie omorati.
P.S. scuzati greselile gramaticale,dar asta e un semnal de alarma.
Animalele nu sunt jucariile noastre sau cobaiurile noastre,ne luam un catel/o pisica si trebuie tratat cu multa iubire,nu sa-l privim ca pe un venit sau mai rau o masina de facut pui la nesfarsit nepasandu-ne de starea lui de sanatate,ar trebui sa fim responsabili si sa nu le mai lasam de capul lor, de aceea vedem zilnic pui de pisica morti si intinsi pe sosele si catei care stau prin boscheti la periferia oraselor, pentru ca asa e romanul, comod si ii place sa stea cu mainile in san in loc sa isi aibe grija de animalul lui de companie.

15 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

"preferam sa dam banii pe niste mixuri care vin la pachet cu diferite boli genetice rasei respective in loc sa adoptam, sunt la fel de frumosi si dragalasi maidanezii"

Când ai nevoie de un câine de pază ( sau care sa îndeplinească un anumit obiectiv ) e mai sigur sa iei un câine cu care ști cum se mănâncă treaba, nu orice maidanez care poate sau nu poate să aibă înclinații către pază sau nu. Am platit 900 de lei pe un rottweiler cu toate vaccinurile și tot ce mai e nevoie de la o "fermă" de încredere, își îndeplinește treaba ( e suficient de fioros încât nu are nimeni curaj să intre în curte ) și e foarte afectuos cu mine.

Dacă aș fi luat un maidanez oarecare, erau șanse mai mari ca treaba să nu iasă cum mă așteptam.

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru PainTech):

Cainele cum il cresti asa il ai, daca il cresti sa fie bleg, bleg va fi, daca il faci rau, rau va fi.
Totul depinde de educatia acordata.

| PainTech a răspuns (pentru Addrriiaannaaaa):

Nu ma intereseaza neaparat sa fie rau, sa latre, etc ci doar sa aiba o infatisare fioroasa. Poti garanta asta daca nu e caine de rasa? Presupun ca nu...

| PainTech a răspuns:

"cum poti fi atat de iresponsabil incat sa-ti lasi pisica sa se duca prin vecini sa se imperecheze"

Cum ai putea rezolva problema asta fara castrare ( pe care eu personal o consider neetică )?

| Ineys a răspuns:

Wow. wow, mai usor.
Suntem rasa superioara, de fapt sunt cea mai dezvoltata rasa de pe suprafata pamantului. Avem dreptul deciziei asupra vietii celorlalte vietati nesemnificative.
Glumesc, glumesc nu-i omenesc, dar logic cam asa este.

Cu toate astea, pana la animale sunt chiar... semenii nostri care trec cam prin aceleasi conditii doar ca noi parca nu-i vedem.

Pari o persoana asa marinimoasa si buna la suflet... ajuti nevoiasi pe strada? Donezi pentru cazuri caritabile, etc?

Unde-i problema ca o pisica fata 500 de pui? Unde-i problema ca se imperecheaza cu nu stiu ce marlan al nu stiu carui vecin? Crezi ca in salbaticie le poarta cineva de grija? Instictiv se intampla toate astea, nu au nevoie de grija noastra. Ba chiar cred ca le-ar fi mai bine fara noi, fara sa fi fost domesticite.

| Eireann a răspuns (pentru Ineys):

Nu cred ca se exclud una pe alta. Poti sa fii bun la suflet iubind atat animalele cat si oamenii. Am construit case cu habitat for humanity, cand am timp liber fac voluntariat cu o organizatie care pregateste pachete cu mancare si haine pentru oamenii fara adapost, am fost in Grecia cand veneau barcile cu refugiati.
Cainii de lucru sunt altceva. Rottweilerul e un excelent caine de paza si protectie, e o alegre perfecta. Un bun prieten dreseaza caini de politie pentru gasirea persoanelor disparute - alte calitati, alt temperament deci aleg alta rasa si ii selecteaza de la 3 luni, nu iau orice maidanez, de accord aici.

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru Ineys):

Nu ajut oameni ai strazii, doamne.Au maini si picioare,pot sa lucreze,caine si pisica nu pot lucra ca sa-si castige traiul, eu sunt voluntar la o asociatie pentru animalute, mai mult se axeaza pe sterilizari, daca ai stii cate cazuri vad zilnic te ia cu socu, acum 2 zile a venit o tipa cu pisica ei si la sterilizare era plina de puroi, pentru ca facuse multi pui.Salbaticia e salbaticie scumpule,deocamdata nu traiesti in padure si trebuie sa-i porti animalului tau de grija,zilnic gasim pui aruncati in camp sau pe marginea soselelor,alti pui sunt omorati cu bestialitate, nu crezi ca e mai bine sa prevenim decat sa li se intample ceva.Ah, sa revenim la oameni, aia de pe strada sunt ciorile care pot si ele sa munceasca, nu doar sa stea cu mana intinsa.

| Ineys a răspuns (pentru Addrriiaannaaaa):

Intr-o oare care masura ai dreptate, dar pe strada nu sunt doar oameni capabili de munca. Am vazut oameni fara picioare, oameni foarte batrani care probabil o mai duc 5 ani maxim, ba chiar am vazut si oameni care chiar incearca sa faca ceva pentru banii aia ( vand flori, cam scump ce-i drept dar na, canta la diferite instrumente, etc ). Am fost uimit sa trec pe langa un tip care canta la vioara si avea in cutie maxim 20-30 de lei. Nu era el Paganini, dar totusi incerca sa faca ceva cinstit.

Cat despre animalele gasite pe nu stiu unde si de care nu are nimeni grija, oare a cui vina este pentru asta, nu tot a noastra? Noi am inceput tot. In primul rand nu stiu ce cauta animalele in orase mari. In al doilea rand nu sunt de acord cu a tine un animal captiv doar pentru a te bucura tu de el. Crezi ca le place sa stea in casa? Crezi ca le place sa iasa la plimbare 1-2 ore cand are stapanu chef/timp? Crezi ca sunt ok doar cu interactiunea cu oamenii? Stapanul oare interactioneaza doar cu animale? Nu interactioneaza si cu alti oameni? Din nou, daca-l duci afara sa interactioneze 1-2 ore cu alti caini crezi ca-i ajunge? E ca si cand ai iesi afara sa te vezi cu prieteni si te suna maica-ta sa intrii in casa. Personal vad faptul de a avea un animal de companie ca si cand l-ai tine in captivitate.

| Crackman a răspuns:

Da, este un lucru trist.
Dar pe mine ma supara cu adevarat faptul ca nimeni din lumea asta nu ii doare de altii cum sunt aia din africa sau cei din zonele de razboi happy.
Desigur eu as avea ca solutie externinarea unei mase mari de populatie dar ghici ce, o sa se dea ceva iar pamantul se regenereaza. Cum a fost marea inundatie biblica.
Cu animalele... viata este facuta pentru cel puternic

| Eireann a răspuns:

Ei si tu acum... Lasa pisica sa faca pui ca s-o gasi cineva sa aiba grija de ei. Si cum sa ii iau copilului un caine din adapost cand colega ei de clasa are bichon? Ce daca e 500 de lei, doar nu o sa dau 500 de euro la crescator doar pentru o hartie. Si veterinarii sunt niste nenorociti profitori, Grivei a lu' bunica nu a fost vaccinat, deparazitat sau mai stiu eu ce si a trait pana la 15 ani.
E o mentalitate care se schimba greu, lumea nu intelege. I-am spus unei tanti ca pentru animalele mele plates lunar asigurare de sanatate fiindca cand iepurasul a facut staza gastrica m-a Costat veterinarul 300 de lire ( din fericire e bine acum) din mi-a zis ca de banii astia imi pot lua 10 iepuri. Pisica nu iese din casa dar e sterilizata, vaccinata, deparazitata si are microchip pentru ca nu stii niciodata ce se poate intampla. Iepurii la fel din accelasi motiv. E dragut un motanel dar litiera pute, mancarea costa si lasa par - il dam ca e incomod. Catelul roade, trebuie scos afara, latra - il exoediem la bunici la tara ca noi nu avem timp de el. E trist dar adevarat, nu ai cum sa schimbi oamenii.

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru Eireann):

Ah,ai uitat sa mentionezi ca daca mananca gainile il bate de nu mai stie de el si il lasa pe camp.
Total de acord cu tine, oare cati ar face ce faci tu pentru animalutele tale? Te apreciez pentru gesturile tale, dar nu pot ajuta, ajut decat copii si animalele pentru ca au suflet pur si de obicei ajung bataia de joc a societatii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calmează-te că nu o să-ți citească nimeni romanul ăsta.

| Mihai1499 a răspuns:

Asta a fost o întrebare? Am sărit peste ce ziceai după câini și pisici. Da, mulți oameni se poartă și îngrozitor, și iresponsabil cu animalele, dar cum n-am văzut o întrebare, îți urez doar să n-ai parte de oameni din ăștia în viata ta.

| Yourfavgirl a răspuns:

Poate daca oamenii ar steriliza si n-ar mai abandona ar fi super.