| Tiberiu555 a întrebat:

Recent am adoptat 2 pui de pisica. Sophie și Lisa. Sophie are 2 luni și este puțin problematică. Nu ne lasă să mâncăm. Sare pe masă, o pun jos, ea sare din nou în 2 secunde. Chiar nu glumesc. Sare de fiecare dată când o dau jos de parca nu înțelege sau uită in secunda următoare ca pun jos. Procesul asta parca nu are sfârșit. Am încercat totul. Am pus bandă adezivă pe masă, ea tot sare și găsește locuri mici unde nu e și se strecoară, punându-și fața in farfurie. Când mâncăm, le hrănesc ca să ne lase în pace, dar Sophie nu-și mănâncă mâncarea. Sare pe masă, o pun jos și o redirecționez spre bolul ei, dar are ce are cu mancarea noastră. Joaca asta cu susul si josul dureaza întreaga masă. Chiar nu vreau să mă enervez pe ea. La fel, de fiecare dată când merg în bucătărie și deschid frigiderul, vine imediat după mine, chiar dacă este plină. La fel se întâmplă și cu produsele alimentare. Dacă vin cu mâncare în saci de la cumpărături, vine, adulmecă și încearcă să fure mâncare. Ce e in neregula cu ea? Se comportă de parcă îi e mereu foame și o hrănesc de 5 ori pe zi pentru că este mică. Dacă vede carne zici ca intră în sevraj. Se uită in toate părțile, mârâie când reușește să fure, mănâncă repede și agresiv. N-am mai avut așa pisică. Cealaltă face treaba mică peste tot in apartament, inclusiv in pat și am 2 litiere. Nu mai înțeleg ce au pisicile astea. Sunt deparazitare, iubite, le ofer mâncare, dar fac numai prostii.

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

La 2 luni sunt copilasi. De ce le-ai mai adoptat? Nu poti sa le duci inapoi? Sufera si tu si ele! Te-ai putea enerva pe un bebelus de 2 luni ca plange?

| Tiberiu555 explică (pentru Werrich):

Ok, inteleg. Nu asta era intrebarea. Am mai avut pisici si nu faceau ca Sophie la mancare. De ce trebuie sa criticati in loc sa răspundeți cu o sugestie?

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Werrich):

Evident ca te-ai putea enerva pe un bebelus ca plange, ce intrebare e aia?

| Miuletz a răspuns:

Asa sunt pisoii cand sunt mici, continua sa o dai jos si arata-i ca nu e cuminte. Suflai in fata daca se apropie de mancare, eventual daca face prea multe nazbatii umple ceva cu apa sa ii dai cu spray cand e rea (asta cand e rea, nu cand te enerveaza, ca asa o traumatizezi si o sa-i fie frica de tine). Sau iei un ziar si usor peste fund (nici s-o mangai, dar nici s-o doara, doar sa se sperie). Dar asa fac ei cand sunt mici, fiecare are personalitatea lui, unii mai cuminti, altii mai somnorosi, altii hiperactivi. Asa face si pisoiul meu (are 4 luni) si il tot dau jos, i-am dat si cu spray cu apa de cateva ori cand tot nu intelegea, si incepe sa se cuminteasca usor usor